Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
BaraganEduard
Salutari,as avea si eu o nelamurire legata de o problema la semnalul stanga a unui renault megane 3 break,care de cateva zile a inceput sa se faca la o viteza mult mai mare decat cel de pe dreapta,si asta nu se intampla doar in bord ci si la far si la stop.
Daca ar putea cineva sa ma lamureasca si pe mine de la ce ar putea fi?Multumesc anticipat.
Mengelaus
Salut, semnalizarea din dreapta functioneaza? Te-ai uitat? De obicei cand e ars un bec semnalizarea merge mult mai repede ca sa te avertizeze.
mnm
QUOTE(BaraganEduard @ 12 Jun 2021, 19:19)
Salutari,as avea si eu o nelamurire legata de o problema la semnalul stanga a unui renault megane 3 break,care de cateva zile a inceput sa se faca la o viteza mult mai mare decat cel de pe dreapta,si asta nu se intampla doar in bord ci si la far si la stop.
Daca ar putea cineva sa ma lamureasca si pe mine  de la ce ar putea fi?Multumesc anticipat.
*


Ai doua posibilitati :
1. Unul din cele 3 becuri de semnalizare pe parte stanga ....este ars si va trebui schimbat.
2. Daca se intampla doar cand apesi pe frana ai o legatura rece la lampa stanga spate.
BaraganEduard
Am verificat becurile pe partea stanga si niciunul nu este ars,si se intampla tot timpul nu doar cand calc frana,si pe partea dreapta nu m-am uitat dar stiu sigur ca ala pe fata dreapta merge.
ProfiBv
QUOTE(BaraganEduard @ 12 Jun 2021, 23:56)
Am verificat becurile pe partea stanga si niciunul nu este ars,si se intampla tot timpul nu doar cand calc frana,si pe partea dreapta nu m-am uitat dar stiu sigur ca ala pe fata dreapta merge.
*


Verifica sa nu ai becuri cu led si nu uita de semnalizatoarele din oglinzile laterale .
Inverseaza , de proba , becurile de pe stanga cu dreapta si cu ocazia asta verific sa nu ai socluri oxidate .
Agrig
Generic vorbind asta se intimpla cind consumul de curent este mai mic decit cel asteptat de "releul" de semnalizare.
Se traduce prin tot ce au spus colegii inclusiv bec inlocuit cu unu de putere mai mica sau treaba mai pacatoasa, masa proasta undeva.
Sa lumineze la fel cu celelalte, o proba usoara este trecind pe avarii si comparind intensitatea luminoasa se pa cele 2 parti.
IonutGligan
Cum au spus colegii, ori ai pus ceva bec pe led si atunci consumul este mai mic si clipocesc mai rapid ori ai un bec ars la haion sau in far, alta explicatie nu exista din moment ce ele lumineaza.

Partea dreapta este separata fata de partea stanga adica ai siguranta separata pe stanga fata de dreapta.

off topic... eu am vrut sa schimb becurile din semnalizari cu becuri pe led si fiindca consumul era mai mic imi clipoceau repede iar singura varianta pe care o puteam face si nu am vrut s-o fac era sa pun kit de rezistente care sa mareasca consumul.
nicurata
Coduri de eroare ai verificat, sunt prezente?. Mă gândesc că dacă ai vreo problema ar trebui sa apară acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.