Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema geam sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Alex313
Va rog, daca ati mai vazut asa ceva si imi puteti spune cauza sau ce se poate verifica

A mirosit a ars in masina 2-3 zile, miros slab, nu mi.am dat seama de unde exact, iar ieri nu a mai functionat geamul soferului.
Astazi am fost la dezmembrari, am inlocuit motoras si modul temic ( modul control motoras ), apoi siguranta care nu era arsa/sarita, ci era topita.
In momentul asta inca miroase a ars in usa, inclusiv mufa de la geamurile fata…. Nu imi dau seama daca inca se intampla ceva sau a ramas mirosul acolo, motiv pt care am scos siguranta de la geamul soferului
Atasez pozele….

Multumesc anticipat!
Rimio de Vassur
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati pentru rezolvarea urmatoarei probleme.

Masina e Megane 2, 2007 (facelift). Problema e la geamul de la usa soferului. De ceva timp modul impuls merge doar cind vrea el, fara nici un fel de regula. Cind nu vrea, geamul trebuie ridicat/coborit din aproape in aproape. Cind vrea merge si in modul impuls (fara sa il "educ" din nou).

Banui un contact imperfect in usa, dar nu stiu unde sa ma uit (si nici cum demontez fata usii).

Daca aveti un link spre un ghid de demontare a fetei usii si ceva indicii unde sa ma uit (pozele sint binevenite), va multumesc anticipat.
ADIMK3.5
Cauta pe youtubė - megane door panel removal - si vei gasi zeci de filmulete cu demontarea fetei de usa.

Bafta!
skorpio_bog
Cel mai probabil este modulul Temic de vina.
Rimio de Vassur
Multumesc, o sa vad cum o scot la capat, cind am timp.

27 Sep 2021, 16:52:
Bun, am vazut cum se demonteaza fata usii. Aveam doar niste amintiri vagi cind a fost schimbata macaraua.
Acum vin intrebari (nu dati cu parul daca intreb prostii, nu m-am lovit niciodata de asa ceva):
- modulul Temic e cutiuta aia neagra de pe motoras, nu?
- se poate demonta si inlocui individual sau doar cu tot cu motor?
- se gasesc astfel de module noi sau doar la dezmembrari?
- modulul e identic la toate usile? daca da, o optiune ar fi sa schimb cu usa din spate, unde geamul nu e folosit.

Multumesc.
Rimio de Vassur
Asta e? Se potriveste la Megane 2?
https://www.epiesa.ro/unitate-de-control-ge...sid-1094313.htm
Salinas
QUOTE(Rimio de Vassur @ 27 Sep 2021, 15:09)
Multumesc, o sa vad cum o scot la capat, cind am timp.

<span class='edit'>27 Sep 2021, 16:52:</span>
Bun, am vazut cum se demonteaza fata usii. Aveam doar niste amintiri vagi cind a fost schimbata macaraua.
Acum vin intrebari (nu dati cu parul daca intreb prostii, nu m-am lovit niciodata de asa ceva):
- modulul Temic e cutiuta aia neagra de pe motoras, nu?
- se poate demonta si inlocui individual sau doar cu tot cu motor?
- se gasesc astfel de module noi sau doar la dezmembrari?
- modulul e identic la toate usile? daca da, o optiune ar fi sa schimb cu usa din spate, unde geamul nu e folosit.

Multumesc.
*




Da, e cutiuta aceea neagra, de pe motoras. Se demonteaza usor, are un surubel in partea de jos, se inlocuieste individual, il poti gasi la dezmembrari, e vreo 50 de lei, cu proba. e identic la toate usile, doar cele de cc sunt diferite( nu sunt compatibile). Eu am schimbat vreo 2 bucati, luate din dezmembrari, merg si acum. Pe cele vechi le-am pastrat, poate gasesc vreun electronist sa le repare.
Rimio de Vassur
Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.