Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Check-Engine intermitent dupa schimb distributie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
alinionut.popa
Salut!

Am un Renault Clio III din 2008 pentru care am fost saptamana asta (Miercuri - Joi) sa efectuez schimbul de kit de distributie cu tot cu pompa de apa.

Am revenit joi cu masina acasa, totul ok. Am plecat astazi (Sambata) cu ea 7 km, totul ok, in schimb cand m-am intors mi-a aparut senzorul CHECK-ENGINE pe intermitent si parea sa mearga cu usoare intreruperi si cumva sa traga putin mai greu.

Pana am ajuns acasa a avut reprize cand nu mai era deloc aprins, sau cand era aprins intermitent. Aveti idee ce a putut cauza asta? Imi imaginez ca are legatura cu schimbul kit-ului de distributie si al pompei de apa. Este grav? Se poate remedia usor?

Pot merge cu ea la service in starea asta (5.5 km)? Sau mai bine sa chem o platforma?

Voi merge luni cu ea la service-ul autorizat Renault unde am efectuat operatiunea si voi remedia, dar vroiam sa mai aud cateva pareri inainte.

Multumesc!
clau166
Daca era check engine aparut din alte cauze puteam sa-ti zic sa mergi fara probleme cu masina pe roti dar in situatia actuala am retineri sa te sfatuiesc sa faci asta. Totusi ... pot sa-ti zic o parere strict personala : din moment ce initial a mers bine masina si n-ai avut probleme pot crede ca distributia chiar daca e gresit montata nu e atat de rau decalata incat sa nu poata merge masina pe roti inapoi la service. Daca ar fi masina mea as risca sa merg cu ea pe roti pe motivul asta.

Daca distributia a fost schimbata la un service mare ma astept sa ai vreo alta problema si sa nu fie distributia instalata gresit. Presupun ca ai motor pe benzina. In cazul asta cel mai usor e sa dai vina pe bujii (si tot ce tine de ele inclusiv fixarea pe bujii ) , pe motorasul pas cu pas sau pe calitatea benzinei.
Gil26
Mda, ”....sau pe calitatea benzinei....smile.gif
pistritu
Mda, o sonda lambda care nu funcționează cum trebuie
Senzor pozitie ax came defect
Distribuție decalata cu 1 dinte
Gil26
Si\sau recitim macar prima parte a postului #1 (pana la prima intrebare)... biggrin.gif
xmisterx
QUOTE(alinionut.popa @ 15 May 2021, 09:55)
in schimb cand m-am intors mi-a aparut senzorul CHECK-ENGINE pe intermitent si parea sa mearga cu usoare intreruperi si cumva sa traga putin mai greu.
*



Nu stiu ce motorizare are pe masina insa eu dupa ce a scris aici am dedus ca este benzinar iar "CHECK-ENGINE" apare intermitent numai de la "miss fire." pe unul sau mai multi cilindri.

Colegul Gil26 sa prins primul. biggrin.gif cheers.gif
pistritu
colegul Gil26 are dreptate cheers.gif
Toata stima si respectul pentru el coolspeak.gif
alinionut.popa
Multumesc pentru raspunsuri! Intr-adevar este pe benzina, Renault Clio III, an fabricatie 2008, eu fiind al 2-lea proprietar. Kilometrii parcursi sunt undeva la 115,000.

Bujiile si bobina de aprindere au fost schimbate in 2019.

Nu ma pricep deloc la mecanica, dar incerc sa acord acord multe atentie masinii. Merg pentru operatiuni de mentenanta doar la MivalClass Bucuresti, service autorizat Renault, si sunt destul de multumit de serviciile oferite, desi usor cam scumpe. Benzina folosesc doar de la Petrom / OMV / Rompetrol, deci n-as atribui asta pe calitatea benzinei.

Daca sunt intr-adevar cauzele mentionate de voi, ar fi ceva grav ce necesita interventie majora la service? Este usor / greu de reparat / ireparabil? Si ultima intrebare, recomandati sa o duc cu platforma sau sa incerc sa o duc pe propriile roti?

Va multumesc inca o data pentru discutie!
xmisterx
In cazul tau investigatia ar trebui inceputa de la bujii, fise, bobina de inductie. Nu are legatura cu inlocuirea distributiei.
Gil26
Acum si eu regret ca nu am butonul "like", asa ca cheers.gif respekt.gif

PS: despre Check Engine intermitent poate sa fie o lunga "discutie", uneori chiar si cei din reprezentante\service-uri pot sa isi "prinda urechile" cu asta, egal de marca\model\motorizare.
(iar daca as avea problema initiatorului as verifica\rezolva, orice problema este "reparabila", sau as merge (depinde si de distanta) cu masina in service, dar deh: masina\decizia\"barba" mea...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.