Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DDT4ALL - Senzori TPMS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Mihaai
Salutare,

Astazi am fost la vulcanizare sa montez senzorii TPMS pentru rotile de vara. Senzorii sunt originali, codul de produs fiind: 407000435R.
Problema intervine cand vreau sa le introduc ID-urile in DDT4ALL. Am mers in UCH, la TPMS configuration, si am introdus toate ID-urile acolo.
Intrebarea mea este dacă procedez corect sau omit sa fac ceva, intrucat masina nu imi vede niciunul dintre acesti senzori.

Multumesc!
clau166
Nu te pot ajuta spunand ce sa faci dar iti zic ca omiti ceva.
Citisem la un moment dat ca e nevoie in mai multe calculatoare pentru activare. Cel putin in tabloul de bord cred ca e necesar sa-i spui ca acum ai senzori de presiune in roti. Vor sari colegii care stiu sa-ti dea o mana de ajutor smile.gif.
Gil26
@ Mihaai, in primul rand bun venit pe forum. Iar daca cauti poti sa gasesti destule informatii legate de subiect si pe acest forum.
Cand se doreste activare\dezactivare senzori TPMS recomand sa se folosesca PyRen si modul DDT (este asemanator ddt4all), iar pentru Megane3 sunt chiar scripturi (macro) facute pentru acest lucru: in UCH cmdr_tpms_bcm.py iar in TdB cmdr_tpms_tdb.py. Se poate face insa si ”manual”(in UCH apoi inTdB), atasez in graba cateva capturi doar pentru exemplificare (ecranele\valorile pot sa difere functie de model), plus o reinitializare si verificarile parametrilor\starilor.
Ca regula generala trebuie avut grija cand se fac resetari\reinitializari (atentie si la campurile cu No Data), cu putin timp in urma am ajutat un coleg care s-a grabit sa dezactiveze senzorii TPMS, a dat Prise et compte des configuration in graba fara sa verifice\inteleaga in TdB si a ”obtinut” erorile implicite, bine ca a avut un back-up si s-a putut sa se revina la configuratia initiala (apoi s-a facut si dezactivarea in mod corespunzator).
Toate cele bune!
Mihaai


Salut!

Eu am avut senzori originali din fabrica pe jantele de iarna, totul fiind complet functional. Problema a intervenit cand am pus senzori si pe jantele de vara, i am introdus asa cum ai prezentat si tu, iar la SSPP era deja optiunea "with".
Problema este ca masina nu vede niciun senzor si primesc eroarea "check the tyre pressure sensors".
Pe langa toate astea trebuie sa mai fac ceva, avand in vedere ca masina era obisnuita cu senzorii vechi?
crispolux2
La mine , megane 3 2016 am avut ghinionul ca la vulcanizare sa-mi rupa un senzor, totodat la montaj din graba lucrind doi oameni in acelasi timp nu le-au mai montat in aceleasi pozitii. Dupa cateva sute de metri de mers a recunoscut noile pozitii ale rotilor. Am cumparat un senzor nou de origine , l-am montat pe roata lipsa , am resetat senzorii din CB si noul senzor a fost recunoscut fara a mai fi necesara inscrierea lui in UCH
Gil26
Corect, la Megane3 senzorii TPMS sunt "plug&play" (recunoscuti dupa o resetare CB), insa cred ca nu "strica" ca din cand in cand sa fie verificate cele exemplificate, si mai ales dupa ce unii "vulcanici" de prin vulcanizari au "grija" de ei..
Mihaai
Initial, dupa montare am resetat si eu computerul din optiunea de pe maneta de la volan. Dupa un timp destul de lung, a aparut eroarea "check your tyre pressure sensors". Am zis sa mai incerc odata in rezultatul a fost la fel.
Va referiti la o altfel de restare a CB ului?
Gil26
Depinde de la ”caz la caz (necaz)” si mai ales ce si cum s-a facut, un log sau un fisier screens.txt (in cazul de fata cu rescrierea codurilor in ddt4all, care nu stiu de ce si mai ales cum s-a facut) ar ajuta pentru cine stie\doreste si mai ales are timp sa le ”descifreze”.
PS: uneori\(de multe ori) trebuie facuta si o reinitializare, ex in CLiP si derivate in TdB se executa Initializare calculator, daca este 10775 atunci poate (este doar o presupunere neavand alte date) sa fie CF199, dar repet: grija si atentie cand se executa reinitializari\resetari, trebuie intelese bine procedurie\pasii\detaliile si mai ales efectele, nu mai atasez alte capturi, cele scrise anterior raman valabile, si pana la urma dezactivarea\activarea\invatarea senzorilor TPMS se poate face destul de simplu si usor.
lupukel
Yo, aproape offtopic, dar trebuie sa intreb. Stiti daca exista un manual sau ghid de utilizare can clip, pe problema asta si pe altele? Am sapat pe net dar nu am gasit nimic evident.
Helloween
Buna ziua, am vrut să reinitializez TDB, am gasit pe un alt forum o cale către Inițializare calculator (pentru afisare, practic am reactivat senzorii de presiune TPMS), In ramura TDB_* (tablou de bord) -> 5 Executing tests -> 1 Tablou de bord -> 1 Afisaj -> 6 AC042 Initializare calculator, doar că la mine nu apare AC042. M-ați putea indruma cum să fac reinitializarea?
Atașez mai jos o captură de ecran.
Gil26
Atasat o captura cu AC042 – Initializare calculator pentru MeganeIII 11401 TDB_X95_0000_1E
Helloween
Nu știu cum să ajung la ECM. Când apăs Start Pyren, apare ca in prima poza, apoi, când intru la Tablou de bord (11401), apar opțiunile din poza 2. Poate nu fac eu ce trebuie...
Gil26
Atasat inca o captura cu optiunile pentru TdB 11401 MeganeIII.
Helloween
Tocmai! Am comparat captura trimisa de tine cu poza 2 pusă de mine. Nu sunt la fel.
Gil26
Si din poza 2 pusa de tine poti sa folosesti apoi AC042 Initializare calculator, ti-am dat exemple clare pentru TdB 11401 (am si subliniat)
Helloween
Am văzut ce ai subliniat și mulțumesc pentru ajutor, doar că la tine, poziția 13 este ECM, iar la mine poziția 13 este ETA...
Gil26
In linia de comanda se introduce cmd [Enter] si apoi se intra in ECM-Extended command set.
Helloween
Într-un final am reușit! Mulțumesc frumos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.