Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scurgeri ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Agnesa
Salutare, salutare, am și eu o mica problema cu a mea laguna 3 din 2010, 2.0 DCI, 131cp, manuala. Astăzi am observat în parcare o pata de ulei, când am văzut asta, am început sa caut de unde ar putea fi problema. Zis și făcut, am ridicat capota și pe partea dreapta cum te uiți din fata, în spatele motorului, pe la turbo, pe la racordul acela flexibil care duce la filtrul de aer și pe cutia de viteza ulei. Menționez ca nu am probleme tehnice, dar este enervant sa vad tot acest ulei, ma poate ajuta cineva cu soluții și păreri? Mulțumesc anticipat!
BadeaGerula
Si eu am observat recent, exact aceeasi problema.
Poate are cineva o idee sau intre timp ai gasit problema, Agnesa ?
Uneori, in mod neregulat imi aparea miros de ulei ars/ combustibil ars in habitaclu ( nu-mi dau seama exact care din ele).
Va multumesc.
Lupu_Cadmiel
salut. ce ai tu aici ii din cauza la epuratorul de gaze. numai functioneaza optim si scapa picuri si vapori de ulei pe furtunul acela , apoi ajunge in turbo si in admisie. Mirosul care il simti de ulei ars este tot de aici fiindca scapa pe langa furtun la intrare in turbo si se prelinge pana pe catalizator(= temperatura mare) si de acolo mirosul de ulei ars. rezolvarea ii sa schimbi epuratorul cu unul nou oem, ermetizat furtunul acela si apooi spalat zona unde a curs ulei si cam atat.
BadeaGerula
Lupu Cadmiel multumesc.
Doar sa ma asigur terminilogic: te referi la filtrul de epurator de gaza sau la EGR ? multumesc.
Pentru ca postarea 2 din discutia de mai jos poate induce in eroare.
https://www.reno.ro/Epurator-t110563.html
stfnt
la Laguna mea din 2010, asta e epuratorul de gaze (se afla sub un alt capac, deasupra motorului):
[attachmentid=1628128317]
de cumparat e cam 350, eu l-am luat de la un tip de pe OLX, care il schimbase aiurea la masina lui


eu am schimbat si garnitura de la tubul de aer, cel de metal, care intra in turbina:
[attachmentid=1628128318]
[attachmentid=1628128319]
asta costa cam 45 de lei

de recomandat ar fi ca, daca schimbi astea, sa dai jos toata tubulatura aia de cauciuc si sa le speli bine
Astea sunt operatiuni pe care pe poti face acasa.
spor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.