Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese indisponibile 1.4 TCe
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
adsuho
Salut!

Detin un Megane 3 TCe 1.4 131hp. Pe la 195k km a inceput sa manance apa, moment in care am decis sa o duc la service. Rezultatul a fost de asteptat, garnitura de chiuloasa dusa, asa ca am decis impreuna cu mecanicul sa schimbam tot, piese originale, cum trebuie facut. Nu ne-am zgarcit la nimic. Tin sa mentionez ca la reprezentata nu prea mi-au dat incredere pentru a rezolva problema asta (mi-au zis ca mai bine arunc motorul... desi reviziile in rest facute la timp, in reprezentata tot), asadar am apelat la un alt service unde stiu un mecanic super fain.
Totul bine si frumos pana sa comandam piese, au venit toate, mai putin una, setul de cuzineti. Iar asta era in decembrie. De 4 luni nu gasim nicaieri cuzineti orignali noi. Codul piesei este 122076122R. Serivce-ul a apelat la 3 furnizori diferiti din Germania, niciunul nu a putut sa dea de un producator pentru piesa asta.
Singurele site-uri pe care pare ca e la comanda sunt din rusia, ucraina sau turcia dar nu prea par de incredere.
Aveti idee ce as mai putea face? Unde as mai putea apela pentru a face rost de cuzineti? Practic totul este facut, motorul doar trebuie asamblat, dar lipsesc doar cuzinetii.

O zi faina va doresc!
cj98czh
de la garnitura arsa .... la schimb de cuzineti?!?

erau dusi sau de ce dublezi valoarea masinii?
adsuho
Sunt destul de uzati. Oricum, mecanicul mi-a zis ca el daca se baga la o lucrare de genul, vrea sa tina. Iar asta o garanteaza doar daca schimba tot ce tine de segmenti, garnituri, supape, etc. Ca nu vrea sa faca o lucrare de mantuiala. Si intradevar, stiu si eu ceva prieteni care si-au schimbat doar garniturile (acum nu stiu exact cu ce mecanici au lucrat) si la care problema a reparut dupa mai putin de 20k km.

In fine, nu asta e esenta postarii, ce e facut e facut.
Cel mai frustrant e ca o piesa de 100-200 de lei nu o gasesc in niciun colt din Europa. Si eram curios daca cineva din comunitate are vreo idee sau sugestie legata de piesa asta.
xmisterx
Mda, asa cum zice si CJ de ce si cuzinetii mai ales ca a avut parte de revizi la timp, eu am reconditionat un motor de passat b5.5 benzina 1.6 8v din 2002 care avea 344K km, cuzinetii, pistoanele, bielele,cilindri nu aveau gram de uzura, mie greu sa cred ca la tine s-au uzat cuzinetii asa repede.

L.E. Daca sunt urme de uzura pe cuzineti 100% este si pe arborele cotit, daca pui cuzineti de dimensiuni STD iar arborele ramane asa nu faci nici o branza.
Fan Megane
E normal sa fie uzura la cuzineti dupa 200k. cauta altii noi de KOLBENSCHMIDT .Glyco.
adsuho
M-am uitat in catalogul asta de Glyco si nu exista cuzineti pentru H4J 700. https://federalmogul.com.ua/sites/default/f...1/catgy1601.pdf

Mi-a trimis mecanicul dimensiunile cuzinetilor vechi, dar fara prea mare acuratete, ca nu are micrometru (44mm diametru, 14mm latime) + cota din catalog de 1.494 mm.
Nimic din ce e in catalog nu se apropie macar in 0.5mm la diametru+latime, toate au macar 1mm diferenta. Iar 1mm e deja prea mult din ce mi s-a zis.

Credeti-ma, mi-am batut capul ore intregi sa caut si sa ma interesez. Cea mai noua pista e in felul urmator: Pe o schema a cuzinetilor, https://www.catcar.info/renault/?lang=en&l=...wX2lkPT0xMEQ%3D vad ca sunt 5 dimensiuni de cuzineti, cu cote diferite. Din cei 5 cuzineti de biela, cel de 1.503 cota este disponibil la comanda la unele magazine din germania. Ceea ce nu stiu daca diametrul/latimea e la fel ca cei de 1.494. Ca daca sunt la fel ca diametru/latime, atunci cred ca e cea mai buna varianta asa
cj98czh
la Renault ai incercat?
lupukel
+1 cj98czh

Eu am sunat la reprezentanta, le-am dat codul piesei (un ansamblu de furtune de vacuum pe care nu le gaseam nicaieri), am platit 50% avans (transfer bancar, nici n-am calcat pe acolo), si in aprox 2 sapt m-au sunat ca a ajuns piesa.

M-am dus, am platit diferenta, am luat piesa si am plecat, nu i-a interesat prea tare unde merg cu ea.
PetreAir
Incearca si la Nissan daca nu ma insel motorul la ei se numeste HR14DET.
Am schimbat anul trecut garnitura dar nu m-am complicat asa sa fac motorul ca nou, investitia prea mare am schimbat fix ce a considerat mecanicul ca nu mai are viata lunga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.