Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scenic 3 defecte dupa schimbare alternator
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
milcosmin
Buna ziua, am ramas in Ungaria fara alternator apoi fara baterie intr-un final am aju s intr-un service unde au reparat alternatorul. De atunci nu mai functioneaza lumina marsalier, senzori spate si camera pe spate, in plus apare o eraore check parking brake desi fran functioneaza normal. O alta observatie este ca schimbatorul manual in pozitia neutral activeaza senzorii pe fata pentru cateva secunde cea ce in mod normal ar trebuii sa se intample doar cand masina este in viteza. Am o diagnoza can clip care zice ca nu poate comunica cu 662 Communication Unit. Daca cineva are o schema electrica sau vreo idee as fi bucuros. Multumesc anticipat.[attachmentid=1628127453]
ProfiBv
QUOTE(milcosmin @ 23 Apr 2021, 20:39)
Buna ziua, am ramas in Ungaria fara alternator apoi fara baterie intr-un final am aju s intr-un service unde au reparat alternatorul. De atunci nu mai functioneaza lumina marsalier, senzori spate si camera pe spate, in plus apare o eraore check parking brake desi fran functioneaza normal. O alta observatie este ca schimbatorul manual in pozitia neutral activeaza senzorii pe fata pentru cateva secunde cea ce in mod normal ar trebuii sa se intample doar cand masina este in viteza. Am o diagnoza can clip care zice ca nu poate comunica cu 662 Communication Unit. Daca cineva are o schema electrica sau vreo idee as fi bucuros. Multumesc anticipat.[attachmentid=1628127453]
*


Pe repede înainte ,că sunt la muncă . verifica F27 F26 F19 F38...
Tabloul de siguranțe e cel din stânga volanului , mai jos
Gil26
@ milcosmin, atasez doua capturi mai clare cu sigurantele, schemele electrice ale 662 (unitate control asistenta la navigare) si 1094 (calculator ABS) plus locatiile acestora (nu am gasit NAV1G2 RAD13A de pe masina ta dar cele atasate sunt asemanatoare, difera doar nivelul de echipare).
Nu stiu daca sunt (doar) sigurantele mentionate (corect), la Renault erorile multiplex sunt ”uzuale” (asta ca sa fiu ”finut”), mai ales cele din ABS si navigare, insa cauzele pot sa fie multiple (daca tot ai CanClip vezi si erorile cu descrierea lor, orice detaliu poate usura rezolvarea problemei si restrange ”aria de cautare”).

PS: poate ai (sau nu), am atasat si un fisier pdf cu datele despre masina.
Sper sa iti fie de folos si sa rezolvi simplu si usor problema.
Numai de bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.