Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Coloana de directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
ccristi77
Am avut o problema cu volanul. Nu mai aveam servo, si am inteles ca trebuie sa schimb coloana de directie. Am cumparat una second. Masina merge ok acum dar cand rotile sunt drepte, volanul sta cam 10grade dreapta.
Am inteles ca nu se poate pune gresit coloana de directie. Piesa second se poate sa nu fi fost fix pentru masina mea ?
Are cineva idee de la ce ar putea fi aceasta diferenta ?

Masina e Renaul Megane Sedan 2, 1.6 16V din 2004.

Multumesc
Mih4i33
S-ar putea să fie nevoie să faceți o aliniere a roților, care adesea rezolvă astfel de probleme.
ccristi77
QUOTE(Mih4i33 @ 20 Apr 2021, 16:10)
S-ar putea să fie nevoie să faceți o aliniere a roților, care adesea rezolvă astfel de probleme.
*



teoretic rotile nu au fost miscate cand s-a schimbat coloana ca masina era jos.
si am fost la un service de reglaj si mi-au spus ca 10grade e prea mult sa regleze ei, si ca as avea o tura pentru stanga si 2 pentru dreapta de ex dupa la volan cand as lua curbe.

Multumesc
justin3l
Salut. Caut ajutor. Coloana de directie pe Megane-ul meu 2, 1.6, 2006, culiseaza in adancime, nu mai tine acea maneta. Am fost la mecanic si a descoperit o "nuca" care e rupta.
Problema este ca nimeni nu este de acord sa vanda doar aceasta piesa, ci intreaga coloana (mi se pare normal). Aveti idee unde pot intreba de o coloada defecta, pentru respectiva piesa? Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.