Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: indicator motorina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Hermus
Buna ziua,
O problema la un Megane 3,imi arata in bord ca mai am 130 km pana la alimentarea cu combustibil,merg 2-3 km si dintr-o data apar 90 km pana la alimentare
Stie cineva de la ce poate fi,sa scada 40 km dintr-un foc?
cj98czh
este normal ... iti arata in functie de cum conduci .. cinduci mai agresiv, scade range-ul ...
Hermus
Da eu înțeleg că contează asta,dar totuși aveam la consum 5.0 litri/ 100 km ,și am scăzut la 4.9/ 100 km,și totuși 40 km mi se pare foarte mult...Îmi arată 130 până la alimentare și dintr o data 90 și se aprinde martorul de peco...Nu e totuși prea mare diferență?

13 Apr 2021, 18:37:
Chiar daca aș fi mers mai sportiv ,tot e mare diferență de 40 km in 5 minute
cj98czh
range-ul nu are trea cu consumul mediu, el face calcule mai mult dupa ce consumi instant ....
Hermus
Am înțeles,atunci sa mai iau totuși după consumul din bord?
Ce îmi arata mașina?
Mulțumesc
dan_g
Asa se intampla tot timpul sau doar o data? Poate ai inceput sa urci sau sa cobori si plutitorul a crezut ca ai mai putin combustibil.
Legat de autonomie la mine in bord parca e setat sa o calculeze in functie de consumul pe ultimii 30 km.
IonutGligan
Cand in bord se aprinde martorul mai poti merge 60 km cel mult... asa e la megane 3
Hermus
Dan_g
Se pare că este a doua oară când apare ,nu am urcat sau coborât,am "băgat" motorina de 100 lei,după ce arata in bord consumul undeva la 5.3 mixt,trebuia să merg cam 330-350 km până la rosu,dar după 286 km a intrat pe martorul de motorina,și asta mă cam neliniștește,mai trebuia sa fac 40 km până să înceapă martorul de combustibil sa îmi arate că trebuie să alimentez sad.gif
Gil26
QUOTE(IonutGligan @ 13 Apr 2021, 20:54)
Cand in bord se aprinde martorul mai poti merge 60 km cel mult... asa e la megane 3
*


Martorul de avertizare se aprinde atunci cand in rezervor este o anumita cantitate de combustibil\litri (sonda are o valoare definita a rezistentei), cati km mai poti merge cel mult depinde de alti factori, cum\pe unde se circula, etc. (atasez spre exemplificare o captura si pentru Megane3).

Legat de autonomie (nr de km) aceasta valoare este calculata functie de alte valori, de aceea poate sa varieze (poate scadea destul de mult sau chiar creste in anumite conditii). Nu pot da valori concrete pentru Megane3 insa atasez cateva capturi cum este la ”ruda mai saraca”, principiul si modul de calcul este asemanator, se poate vedea ce si cum se afiseaza pe TdB (avertizarea, autonomia, cantitatea de carburant si rezistentele corespunzatoare, coeficienti, etc.). In primul an dupa achizitie am verificat valorile (despre conformitate sau neconformitate au mai fost discutii) si sunt OK (la zecimala). Dar sincer aprinderea martorului si autonomia (ma bucur ca la tractorasul meu este destul de buna) nu m-au interesat, in aproape 30 de ani de condus am ajuns doar de cateva ori ”pe rosu” si atunci datorita unor situatii speciale, si nici nu ma vor interesa (pe langa ”neplacere” cred ca nu ”face bine” nici sistemului de alimentare cu combustibil). Desigur insa ca pot sa fie si alte pareri\opinii, fiecare procedeaza asa cum doreste.
Toate cele bune!

LE: si desigur ca pot modifica foarte simplu\usor aceste valori (ex cantitatea de combustibil de la care avertizeaza martorul, valorile barelor, etc.) dar nu vad rostul din moment ce stiu semnificatia lor.
LE2: si cateva adrese, formule, valori min\max, unitati utiliziate:
"PR_AUTONOMIE GOLIRE: VALOARE ACTUALĂ KM","PR007","220203","(A*256+C)","0","65535","km","743"
"PR_ODOMETRIE ÎN KM","PR025","220207","(A*65536+C*256+D)","0","0","km","743"
"PR_RESISTANCE JAUGE A CARBURANT","PR002","222005","(A*256+C)","5","350","ohm","743"
"PR_VOLUM/INDICATOR 1 ȘI NIVEL REZERVOR","PR059","220314","A","0","255","Litri","743"
"PR_VOLUM/INDICATOR 1/4 PLIN","PR060","220315","A","0","255","Litri","743"
(dar am modificat B=C si C=D pentru a evita acel smile)
cj98czh
QUOTE(Hermus @ 13 Apr 2021, 22:42)
am "băgat" motorina de 100 lei,după ce arata in bord consumul undeva la 5.3 mixt,trebuia să merg cam 330-350 km până la rosu,
*



data viitoare baga plinul si atunci nu trebuie sa mai stai cu ochii pe indicatorul de carburant ca pe butelie ... mai ales cand ai de facut drumuri lungi ..
Hermus
probabil e o obsesia a mea, radmasa.gif
multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.