Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu functioneaza priza alimentare 12V spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
valentin555
Salutare. Am facut o mica prostie. Mi-am tras o priza de 12V in portbagaj (am un scenic 2 din 2005) pentru a putea alimenta o lada frigorifica, fara sa fiu nevoit sa o mai tin pe bancheta din spate.

Sa explic modul prin care am alimentat bricheta din portbagaj. Din prizele de 12V de sub bancheta din spate am plecat cu alte doua fire (plus si minus) catre portbagaj pe sub mocheta. Totul fain frumos, dar cand am vrut sa pun contactul sa vad daca am curent si pe noua priza in portbagaj, cred ca am facut cumva scurt si nu mai merge deloc priza de 12V din spate. Mentionez ca crea din consola si de sub schimbatorul de viteze functioneaza, decat cele din spate nu mai merg.

Intrebari:
- exista cumva vreo siguranta speciala pentru prizele din spate? Ca eu am verificat toate sigurantele din partea stanga a volanului, si toate arata perfect.
- trebuie sa schimb siguranta din stanga volanului pt bricheta de 15a cu una mai mare?
- este posibil sa fi blocat computerul prizele din spate doar pt ca a detectat scurtul?

Multumesc anticipat!!
valentin555
Nu este bun ce mi-ai dat, dar oricum iti multumesc pentru intentie. In acel fisier pdf sunt prezentate multe sigurante din masina, dar sunt omise cateva.

Pana la urma am gasit rezolvarea singur. Sub scaunul soferului, sub magazia de cd-uri, exista un bloc cu alte 6 sigurante (depinde de dotarile masinii, la mine sunt decat 4 sigurante existente) si un Rele mare.

Acolo se afla sigurantele pt prizele de 12v din spate, pt bricheta din consola centrala si pt frana de mana electrica.

Am schimbat 2 sig arse de 10a cu unele noi de 15a.
Gil26
Putin cam tarziu (dar poate sunt de folos si altor colegi), atasat panoul de sigurante compartiment pasager 2 corect de sub scaunul stanga fata (se pot vedea sigurantele si valoarea acestora, desigur ca depind si de dotari, releul este pentru 2,4,5), locatia, schema electrica si conexiunile (grija si la sectiunea conductorilor, sper ca s-a rezolvat problema cu scurtcircuitul) pentru Scenic2 J84 K4M764 1.6 16V GPL (si este bine sa se precizeze cat mai multe date despre masina).
Toate cele bune!

LE: am adaugat si prizele de accesorii.
valentin555
Multumesc Gil26, am salvat pozele de la tine, foarte folositoare pe viitor. Dar cum am spus in postul anterior, am reusit sa gasesc singur sigurantele cu problema. Acum merge totul perfect.

Zi frumoasa iti doresc!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.