Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Identificare furtun
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
kpac
Salut, astăzi am observat un furtun de lângă motor care nu e conectat la nimic .. mă poate ajuta cineva cu identificarea lui?

[attachmentid=1628127046]

[attachmentid=1628127047]
IonutGligan
Sper ca nu zic o prostie... oare nu e furtunul ce vine sub cutia bateriei ?
Poate confirma vreun coleg ?
lupukel
Mufa seamana cu cea care intra in cutia bateriei, dar e bizar ce cauta in zona aia. In celalalt capat nu are mufa, cel putin la mine.
kpac
si care ar fi rolul acelui furtun in cutia bateriei ?
IonutGligan
Este pentru vapori sau lichide accidentale, gen se umpleau vechile baterii cu apa distilata iar daca din greseala ar fi cazut pe langa avea unde se duce... nu baltea acolo...
fazer
Dacă nu mă înșel furtunul ăla vine undeva în stânga pe gura de umplere ulei motor. Cred că e pentru eventualii vapori ce ies din motor pe la gura de umplere și e scos undeva sub mașină în dreptul cutiei de viteze. Și eu l-am avut scos după ce am schimbat distribuția la mașină și mecanicul nu l-a mai pus la loc. Am căutat cu mâna dacă există vreu orificiu după cum ar fi trebuit el montat și am descoperit un orificiu exact în stânga pe gura de umplere cu ulei și l-am introdus în acea fantă. Cod motor la mine k9k 636. Numa bine!
tiron.alex
Este furtunul pentru drenarea lichidelor din capacul motorului.
Are codul 8200905370 si e acel furtunas care ajunge pana in scut.
danutzu_2910
Uite o poza cu pozitia unde trebuie sa intre furtunul in discutie...
user posted image
ProfiBv
este furtunul care se cupleaza in mijlocul cutiei de la baterie.Practic de sub baterie duce inspre roata din stanga , linga releul de termoplonjoane, sub carenajul dinspre fata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.