Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trapa Scenic 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
mystic2eyes
Buna ziua si scuze daca un anunt asemanator a mai fost cumva postat dar am urmatoarea problema:
- in mers din cauza unei pietre (cred) de la rotile masinii din fata mea, mi s-a spart trapa de la masina pe care o detin si anume Scenic 3 1.5 dci edc. Mentionez faptul ca doar trapa este sparta, restul de geam panoramic din spre spate catre locurile din spate este intact.
Am cautat la dezmembrari dar nu am gasit sau poate nu m-am uitat indeajuns de bine iar de la reprezentanta mi-au spus ca ajunge undeva peate 2000 ron fara manopera si nu sunt siguri daca trebuie doar geamul cu chederele si sistemul de culisare de pe sine sau mai trebuie si altceva, ramanand sa ma anunte dupa ce primesc ei un raspuns oficial cu privire la aceasta problema de la cei mai “mari” din tara.
Eu doresc sa rezolv problema dar parca minim 2000 fara manopera mi se pare exagerat si de aceea, am postat aici in speranta ca pot primi raspunsuri la rezolvarea problemei mele.
O zi buna tuturor si drumuri bune fara evenimente va doresc.
ProfiBv
QUOTE(mystic2eyes @ 15 Mar 2021, 18:28)
Buna ziua si scuze daca un anunt asemanator a mai fost cumva postat dar am urmatoarea problema:

*


Ia legatura cu omul " fly_lex"si vezi detalii .
https://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=324003&hl=
fly_lex
Salut !
Colegul ProfiBV m-a indrumat aici, eu nemaifiind posesor de Renault si prin urmare nici nu mai intru pe forum.

Pe scurt :
- se schimba doar geamul.
- sistemul de glisare, chiar ar fi recomandat sa nu umbli la el
- geamul, cand il vei avea, se schimba in maxim 10 minute, fiind prin in doar 6 suruburi.
- CEL MAI IMPORTANT este sa cureti bine TOATE cioburile (mie mi-a luat mai bine de 2 zile)
- pentru a scoate cioburile din locurile greu accesibile, unde aspiratorul nu face nimic, iti recomand plastilina sau slime.
- de asemenea iti recomand sa faci tu aceasta operatiune - este migaloasa, dar foarte simpla.
- geamul comandat pe original, poate veni si intr-o luna sau chiar mai bine, avand in vedere problemele din vami.
- eu am intrat pe un site de piese auto unde am cerut oferte si am avut noroc pt ca cineva de la un parc de dezmembrari aducea un Grand Scenic 3 chiar in perioada aceea.
- iti recomand sa incerci mai intai aceasta varianta.

Imi pare rau de aceasta intamplare, insa cel mai important este sa nu fii patit nimeni nimic.

Pret piesa noua - doar original nu exista AM - anul trecut undeva pe la 1500-1700 lei

Pret piesa SH - 1000 lei + transport

Daca mai ai si alte intrebari, da-mi un semn.

Multa bafta !!
myhay1208
Ma bag si eu in discutie, desi am Scenic 2 dar mi-e ca o sa o patesc si eu cu trapa...

Se poate pune folie de genul celei care se pune pe geamuri, pe exerior?
Ma gandesc ca, fiind folie de plastic, poate proteja impotriva crapaturii dar nu cred ca o sa aibe viata lunga...

N-as vrea sa ma trezesc ca se sparge geamul cand sunt cu cel mic in masina...
R19/16v
A mea a luat o gramada de bolovani in muchia din fata, mi-au si picat diferite lucruri pe ea, e incredibil de rezistanta. Nu mi-as face probleme.
mystic2eyes
“Daca mai ai si alte intrebari, da-mi un semn.

Multa bafta !!”

Multumesc pentru raspunsuri.
Am primit un raspuns cu pretul de 800 ron pentru trapa.
In legatura cu rezistenta gramului, cei de la Apan Galati mi-au sugerat sa pun folie pe trapa si geamul panorama pentru o protectie suplimentara deoarece se sparg destul de usor lucru pe care l-am experimentat din pacate.
Am reusit astazi sa fac putina curatenie privind cioburile si sa pun o folie de protectie in locul trapei fiindca garajul unde tin masina este disponibil doar pentru inca vreo 2 zile si am nevoie de masina.
mystic2eyes
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi. Am achizitionat o trapa din dezmembrari de pe un Grand Scenic 3 la pretul de 500 ron care se potriveste perfect. Am curatat tot ce tine de cioburi si sticla sparta si am montat trapa in cele 6 suruburi pe sistemul de culisare iar acum functioneaza excelent.
O zi frumoasa tuturor cu drumuri line si fara evenimente va doresc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.