Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor aprins
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Brandell
Bună seara am și eu o problemă cu un renault megane 4 2016 de curând mi se aprinde c am a treia oară martorul verifică injectia și când este aprins nu mai trage bn mașina. Am atașat o imagine ce mi a dat pe obd test cică ar fi un injector. Aveți idee care ar fi problema care a mai avut aceleiași probleme .[attachmentid=1628126125] [attachmentid=1628126125]
radulee
glow plug - bujie incandescentă.
dragusinmihaita
salutare,

Acelasi martor mi s-a aprins si mie in bord azi de dimineata
Și se pare că nici nu mai trage bine când ajunge turometrul la 1800 RPM
Mașina are cutie automata , iar majoritatea km ii fac pe autostrada

Azi am pus și testerul pe ea și mi au dat următoarele erori (vezi poza din attach)
Cel de la service mi a zis sa incerc sa bag motorina de la alt peco și să folosesc motorina aditivata
Și să merg cu mașina cu butonul de ECO dezactivat.
Un prieten mi a zis că "problema" ar fi de la un senzor de la pompa de injecție
S a mai întâlnit cineva cu astfel de situații ?
Ce a ți făcut ?
dragusinmihaita
@Brandell cum ai rezolvat problema cu "verifica injectia" ?
dragusinmihaita
Eu am rezolvat problema la masina cu martorul aprins din bord "verifica injectia" prin inlocuirea furtunului negru de la senzorul de presiune diferentiala de la filtrul de particule

In 80% din cazuri - unul din cele 2 furtune se rupe (in special cel negru)
Cand mi-a aparut eroarea in bord , am pus testerul pe masina si ca si cod de eroare mi-a dat : P1453
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.