Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglaj tacheti Symbol 2 D4F 728
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Alin Mosoiu
Va salut!

Exista undeva pe forum valorile corecte pentru acest reglaj?

Mã intereseaza in mod special pentru versiunea 728 sau daca nu diferã de alte versiuni, va rog sa-mi confirmati acest lucru.

Eu am un Renault Symbol 2, an 2011, motor 1.2 16v
Gil26
Cu ceva timp in urma am ajutat in alta parte un coleg cu 1.2 D4F si GPL pentru reglajul culbutorilor si am folosit documentatia avuta (toata procedura) chiar pentru Clio\Symbol\Thalia2 X65 D4F 7xx. Am cautat ceva timp, dar nu mai gasesc nici mesajul si nici pe unde mai am respectivele documente. Daca tin bine minte (deh, cu varsta incep sa te mai lase una-alta) valorile erau la rece (recomandat sa se faca asa) 0.15 admisie - 0.20 evacuare si la cald 0.18 admise - 0.22 evacuare (pentru GPL ceva mai ridicate pentru admisie 0.2-0.25), apoi a mai fost si discutia despre oridinea, lerele si tachetii mecanici\hidraulici. Oricum dupa reglaj se verifica si comportamentul motorului.
Cand\daca gasesc documentele le voi atasa, am toata consideratia pentru cineva care incerca sa faca acest lucru.

PS: poate colegii cu mai multa experienta te vor ajuta mai concret si corect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.