Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb distributie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
bunicu
Care este intervalul de schimb al distributiei la 1,5 dci si care este costul interventiei ?
Intreb pentru ca intentionez sa cumpar un Captur sh
bunicu
vad ca nu prea este activitate pe forum. ori sunt foarte putini detinatori de captur ori cei care sunt in mare parte au masina luata de noua si nu au nevoie de forum.

ce am mai gasit pe net: 6 ani sau 120k km
https://renaultcaptur.forumfree.it/?t=76442284

Every Renault Captur engine is cambelt-driven and this will need replacement every six years or 90,000 miles, which will cost around £420
https://www.carbuyer.co.uk/tips-and-advice/...013-present-mk1

nu mai gasesc unde gasisem pentru Romania intervalul de 4 ani si 60k km.
mai asteptam, sa vedem poate totusi unul din membri a schimbat distributia si ne lumineaza.
daniellu
La 1.5-ul dci din 2012 pe care l-am avut, pe reteaua service din Romania, de unde a fost si achizitionata de noua si conform cartii de service am schimbat distributia din 90 in 90.000 de km.
La prima schimbare nu s-a inlocuit pompa de apa, s-a inlocuit la 180.000 km. Am avut schimbata distributia in reteua Renault. Nu-mi mai amintesc cat m-au jecmanit.
mihaigab
În manualul de service: 4 ani sau 120.000 km
Captur 2018
horus_bds
Eu am schimbat distribuția in rețeaua Renault dupa ce am cumpărat masina adusă de afara. Avea aproape 5 ani si 110.000 km. Intervalul de schimb pt tara de origine era de 6 ani sau 150.000 km daca imi aduc bine aminte. Sfatul celui de la Recepție a fost sa respectam intervalele de revizie de România, respectiv 4 ani sau 120.000 km. La demontare a fost constatat si un mic joc al axului pompei de apa, drept pt care a fost schimbată si aceasta. Schimbul de ulei filtre antigel distribuție pompa apa lichid frâna a cost undeva in jur de 3100 lei la Renault.
MicroEdge
Dacă ai vin masina, iti iei aplicația my renault, faci cont, bagi vin și o sa ai planul de service
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.