Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri punte spate Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
dph
Salut, am un Megane 3 din 2013, hatchback motor 1.5 diesel 110 cai.
As dori sa stiu daca rulmentul pe puntea spate si fata este capsulat pe disc.
Se poate schimba doar discul de frana sau trebuie cu tot cu rulment?
Miltumesc frumos!
Fan Megane
Totul se poate, dar recomandarea e sa cumperi, discuri dupa seria VIN , acestea cu siguranta vin echipate cu rulment si inel ABS.
clamba
poti cumpara si discuri spate fara rulment, dar iti asumi riscul deteriorarii rulmentului in momentul demontarii de pe discul vechi si montarii pe discul nou(deja manopera e mai scumpa decat la discuri cu rulment incorporat). apoi, daca rulmentul tau de acum incepe sa dea semne de uzura in cateva mii de km dupa inlocuire? repeti operatiunea cu niste discuri si placute noi...

cele de pe fata nu vin cu rulmenti.
Laurentziu83
Pe fata schimbi doar discul; pe spate vine cu tot cu rulment. Vreo 1700 de lei am dat pe schimbul de discuri spate acum cativa ani pe original. Pe fata au fost vreo 750 prin 2017.
dph
Multumesc frumos pentru informatii, o zi frumoasa!
zugry
Cu tot cu rulment pe spate. Am schimbat eu vineri, discuri spate și plăcuțe, ATE, 1055lei cu tot cu manoperă
Concord
Recomand sa se achizitioneze discuri cu tot cu rulment, se monteaza si nu mai ai treaba. Daca mergi pe varianta cu discuri noi fara rulment si alegi sa montezi rulmentii de pe discurile vechi pe discurile noi ai sanse sa ajungi la acelasi pret cu manopera inclusa, poate chiar mai mare. Daca mai ai si norocul ca in cateva mii de km sa se strice unul din rulmenti ai facut ''afacere''.
ligrivis
Eu am pus pe spate TRW si am dat 720 pe 2 discuri complete cu senzor si rulment. Le-am schimbat personal nu este asa greu daca ai scule. Am mai dat 120 pe placute tot TRW. O sa incerc totusi sa scot rulmentii de pe discurile vechi deoarece sunt inca buni. Nu stiu cand se pot deteriora la scoatere sau la montarea pe discurile noi.
Cand nu o sa am ce face pe acasa o sa incerc totusi sa ii scot rulmentii, sa vad daca pot.
clamba
cu o presa buna sigur ii scoti.
mie mi-au belit rulment nou la service opel, asa ca ma feresc.
am dat 80 de lei manopera la inlocuit discuri cu tot cu rulment si placute spate. daca voiam sa inlocuiesc si rulmentii(si sa cumpar discuri fara rulmenti) manopera era 200. cam pierdeam avantajul discurilor fara rulment.
bnice
Salut, am si eu o nelamurire..mecanicul mi a recomandat sa schimb discurile pe puntea spate deoarece spune el ca s-au 'mancat' pe interior. Nici pe partea dinspre roata nu sunt 'noi' dar ar mai fi mers ceva km. M-am uitat pe diverse site-uri la discuri si placute ate (am inteles ca sunt cele mai ok calitate/pret) si m-am uitat si pe partsouq dupa codul original al discurilor. Am gasit discurile originale (760 lei setul spuneau) si am comparat dimensiunile cu discurile ATE, am observat ca pe toate site-urile difera fata de cele originale inaltimea/adancimea in functie de traducere presupun.
Cele originale au 88 mm iar cele ATE au 86 , in rest toate dimensiunile sunt la fel. Am verificat si au seznor abs si rulment integrat.
Codul original conform site-ului ar fi 432002188R.
Este vreo problema la acei 2 mm? Am observat ca la coduri OE pentru a cele discuri ATE nu au acest cod scris mai sus, dar dupa seria de sasiu pe toate site-urile imi ofera aceleasi discuri, unele care contin acel cod OEM si alte care nu il au
alex_mihai
Salut. Eu zic sa mergi pe cele originale, e bun pretul la 760 setul. Banuiesc ca nu e asa mare diferenta de pret intre astea si ATE
bnice
QUOTE(alex_mihai @ 10 Mar 2022, 08:16)
Salut. Eu zic sa mergi pe cele originale, e bun pretul la 760 setul. Banuiesc ca nu e asa mare diferenta de pret intre astea si ATE
*


720 cu tot cu set placute cele ate, ideea este ca pe unele site-uri spune Disc si pe altele Set discuri originale, am lasat un mesaj pe un site si nu mi-a raspuns daca vin 2 discuri sau 1 la pretul asta
alex_mihai
Discurile originale vin doar la set, cele aftermarket intr-adevar se vand la bucata. Dar ar fi exagerat sa fie 720 un disc ATE, plus ca ai zis ca spune ca vin si cu placute acelea. Probabil sunt set si acelea, insa eu tot pe originale as merge chiar daca te costa cu 150 lei mai mult dupa ce cumperi si niste placute.
clamba
discurile se vand la set dar pretul e pe bucata. eu am luat TRW acum vreo 45k km si totul in regula.
bnice
QUOTE(alex_mihai @ 10 Mar 2022, 08:33)
Discurile originale vin doar la set, cele aftermarket intr-adevar se vand la bucata. Dar ar fi exagerat sa fie 720 un disc ATE, plus ca ai zis ca spune ca vin si cu placute acelea. Probabil sunt set si acelea, insa eu tot pe originale as merge chiar daca te costa cu 150 lei mai mult dupa ce cumperi si niste placute.
*


720 2 discuri ATE cu set de placute ATE. Prespun ca cele originale ar trebuii sa vina cu tot cu senzor abs si rulment integrat , nu?
alex_mihai
Da, vin echipate si acelea.

10 Mar 2022, 08:46:
QUOTE(clamba @ 10 Mar 2022, 08:36)
discurile se vand la set dar pretul e pe bucata. eu am luat TRW acum vreo 45k km si totul in regula.
*



Sunt magazine care iti vand si o singura bucata, insa nu iti ofera garantie (ca la amortizoare), si sunt magazine care iti dau pretul pe bucata, dar iti adauga 2 in cos automat daca vrei sa cumperi.
bnice
QUOTE(alex_mihai @ 10 Mar 2022, 08:43)
Da, vin echipate si acelea.

<span class='edit'>10 Mar 2022, 08:46:</span>
Sunt magazine care iti vand si o singura bucata, insa nu iti ofera garantie (ca la amortizoare), si sunt magazine care iti dau pretul pe bucata, dar iti adauga 2 in cos automat daca vrei sa cumperi.
*


As ramane pe cele originale, mai exista vreun site inafar de partsouq care ofera codul original al piesei masinii? Imi este frica sa nu fie gresit codul original
espacern
QUOTE
As ramane pe cele originale, mai exista vreun site inafar de partsouq care ofera codul original al piesei masinii?

Daca cauti gasesti cateva topice unde se ofera cod piesa dupa seria VIN....nu toate magazinele de piese au acces la programe actualizate!

https://www.reno.ro/Coduri-piese-de-schimb-t206268.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.