Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema airbag aprins
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
gamehardw
Salutare!
Am de ceva timp serv plus airbag aprins in bord
Spira de la volan nu este de vina deoarece merg comenzile de pe volan
La tester am urmatoarele 2 erori DF068 - airbag pasager toracic si DF069- airbag cortina pasager
Pana acum am testat cu alt airbag toracic si la fel apare , am testat continuitatea firului de la mufa de sub scaun pana la.airbag si este ok

Daca cinva stie care eate problema , i as fi recunoacator.
einstein1984
se testeaza continuitatea si izolarea fata de masa. Plus ca ai si pe airbagul cortina. deci nu e mufa de la scaun.
DF069 ala are si un context, CC, CO etc care iti zice ce poate fi.
Gil26
@ gamehardw, atasat un fisier pdf despre airbagurile Laguna2 (din pacate este in franceza) si procedura de diagnosticare si reparare (cu CO-CC), doua capturi extrase din el cu DF068 (DF069 este asemanatoare, se gaseste in pdf plus alte lucruri), schema electrica a airbagurilor, locatia (am pus si descrierea unor componente) si conexiunile pentru 756 = calculator airbag (verifica si impedantele, se poate si reprograma, etc.)
Sper sa iti fie de folos si sa rezolvi problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.