Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault megane Classic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
internautul
Detin masina din titlu si mentionez ca am ABS aprins in bord din cauza unei erori legate de senzorul abs dreapta spate( primul dtcs).

Dupa stergerea erorilor, ramane doar primul, abs ramanand aprins in bord. Am schimbat senzorul pe acea parte si surpriza, la fel.

Pe tester are momente cand citeste bine doar stanga spate, momente cand nu citeste deloc viteza pe spate.

Pe fata este in regula, afiseaza corect viteza la roti.

Am verificat mufe, dau bine pe multimetru.
La fel si rezistenta senzorului vechi, ba chiar putin mai mica cu aproximatv 50 ohm sau kohm n- am fost foarte atent.

Abs l-am probat si imi intra la o frana mai brusca.

Ce poate fi?
Sigurante am vazut ca sunt cateva legate de abs, dar nu sunt arse.

LE:Daca scot mufa din senzorul dreapta spate ramane aceeasi eroare. Ba chiar nu citeste nici stangul dupa, dar nu apare eroare.

Acele erori din atașament au aparut dupa ce am mers o luna intreaga cu ea pana a ajuns iarasi la scanner.
Daca sunt sterse, ramane doar prima eroare afisata, cea legata de dreapta-spate.
cj98czh
1) nu mai deschide topic nou pt. orice problema ai. Cauta ca sunt topice deja deschise.

2) este o mufa undeva pe mijlocul masinii (aprox. sub picioarele pasagerilor spate) vezi in ce stare este, aia ducea la probleme de ABS pe puntea spate.

3) inchidem aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.