Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nedumerire turbina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
addictedz
Va salut, am folosit functia search si nu am gasit nimic relevant (poate nu am folosit-o eu cum trebuie ?) si am decis sa fac un thread nou pentru a ma lamuri si pe mine cu un subiect : turbina.

La ce turatie e normal sa bage boost-ul ? Din cate am mai citit majoritatea spun ca lor le intra undeva intre 2000-2500 rot, doar ca mie imi intra dupa 3000 rot si nu am idee daca este normal sau nu. Personal mi se pare destul de aiurea sa intre asa tarziu ...mentionez ca turbina este schimbata recent (noua) ,nu de mine ci de proprietarul anterior. Masina a fost cumparata recent.

Multumesc in avans si ma scuz in avans daca existau thread-uri cu aceiasi problema si le-am ratat eu.

xmisterx
Depinde de motorizare. Ce motor este pe masina?
addictedz
QUOTE(xmisterx @ 6 Feb 2021, 07:38)
Depinde de motorizare. Ce motor este pe masina?
*



1.5 dci 106 cai
xmisterx
Motorul tau are turbina cu geometrie variabila si face boost de pe la 1300 de rot. Daca zici ca boost-ul ala se simte numai pe la 3000 de rot inseamna ca fie geometria este defecta, reglata gresit sau sunt defectiune pe sistemul de comanda al geometriei.
Gil26
Subscriu celor scrise anterior.
@ addictedz, esti sigur ca: "doar ca mie imi intra dupa 3000 rot" ?
addictedz
QUOTE(xmisterx @ 7 Feb 2021, 12:42)
Motorul tau are turbina cu geometrie variabila si face boost de pe la 1300 de rot. Daca zici  ca boost-ul ala se simte numai pe la 3000 de rot inseamna ca fie geometria este defecta, reglata gresit sau sunt defectiune pe sistemul de comanda al geometriei.
*



Am inteles, cam ce ar fi de facut in cazul acesta ? (Exceptand programare la service ca deja o am biggrin.gif)


7 Feb 2021, 12:52:
QUOTE(Gil26 @ 7 Feb 2021, 12:50)
Subscriu celor scrise anterior.
@ addictedz, esti sigur ca: "doar ca mie imi intra dupa 3000 rot" ?
*



Destul de sigur, pana in 3k se simte ca un logan 1.4...cateodata nici nu simt o diferenta in treapta 2, in treapta 3 fiind cel mai pronuntat, adica iti poti da seama ca te baga putin in scaun dupa ce sare de 3k rot
Gil26
OK atunci, am intrebat doar pentru ca si eu am un "tractoras turbat" 1.5 dCi, de multe ori ceea ce "simteam" era "ceva", si a trebuit sa urmaresc parametri "in mers" cu diagnoza pentru a intelege cum functioneaza unele componente, inclusiv turbina.
xmisterx
Gil26- corect, ar trebui facut un log in mers si postat aici pe forum, se va vedea ce nu functioneaza cum trebuie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.