Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunet ascutit Laguna 2 1.9 dci 107 CP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
MariusRZR
Salut,
Sper ca ma puteti ajuta cu un sfat legat de urmatoarea problema.
A aparut un vajait ascutit, brusc, intr-o dimineata. Initial am presupus ca poate e motorul rece si face asa. S-a intamplat cam acum 2 saptamani cand a fost foarte frig afara.
Sunetul se aude si cand accelerez si cand masina e in frana de motor. Scade in intensitate sau creste odata cu turatia motorului.
Initial m-am gandit la Turbo, dar comportamentul masinii nu s-a schimbat, nu da cu fum mai mult sau chestii de genul. Plus ca se aude si la turatie foarte mica atunci cand masina este ori stationata, ori in frana de motor.
Am atasat un video pe Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=z8uz8SdPSdE...nel=MariusGrecu

Am incercat sa-mi dau seama cam de unde s-ar aude, dar nu am reusit.
xmisterx
Eu zic ca e pompa servo, asa face cand nu are suficient ulei in borcan. Completeaza la nivel si va dispare sunetul.
Dariu5
Poate lanț de distribuție?
xmisterx
1.9 dci nu are lant la distributie, este pe curea.
MariusRZR
Salut,

Mersi de sfat. M-am uitat in bidonul lichidului de servo ( Stanga jos, galben, langa ala de lichid de parbriz) si pare sa fie gen 80% plin.
cj98czh
si a fost schimbat ultima oara cand?
MariusRZR
Probabil acum 10 ani?smile.gif
Sa fie de la asta? Pompa de servo?
Ziceau niste colegi din grupul de pe facebook ca ar fi de la alternator
xmisterx
Cand invarti de volan nu se aude mai tare? borcanul era 80% plin pana la semn?
MariusRZR
QUOTE(xmisterx @ 11 Feb 2021, 21:51)
Cand invarti de volan nu se aude mai tare? borcanul era 80% plin pana la semn?
*



Nu am testat cu volanul invartit. Maine dimineata ma duc si verific.
Cat despre borcan, am estimat eu 80% din ochiometru. Nu m-am uitat unde e semnul. Verific maine, revin si cu ceva poze.

Multumesc frumos pentru sfat!


LE: Am verificat. Nu prea e nici o diferenta daca e volanul invartit sau nu. Tot la fel se aude la accelerare.
Lichidul in borcan pare sa fie putin peste nivelul de MAX de pe lateral, dar e asa de 9-10 ani, cred.
Sunetul se aude putin si la relanti si doar pe partea dreapta.
MariusRZR
Se pare ca este de la altarnator. Pare sa fie putin dezaxata si fulia aia mare de la Vibrochen sau cum ii zice. Trebuie sa schimb cam tot ce tine de accesorii + reparatie alternator

Rezolvarea e sa duc masina la rabla smile.gif Mersi! 17 ani si peste 500.000 de KM, 10 ani la mine timp in care uleiul a fost schimbat la 2-3 ani sau 30.000 KM cred ca i-au ajuns. (Cu toate astea motorul merge foarte bine smile.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.