Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Campania de vaccinare anti-covid
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
grig1960
Va salut. Dupa o programare reusita cu destule "peripetii", astazi la ora 11.00 conform programarii, am ajuns la centrul de vaccinare organizat la Complexul pentru Servicii Sociale Moinesti, jud. Bacau, unde totul a mers ca un ceas elvetian, de la primire pacienti, verificare programare, vaccinare si pana la plecare. Organizare de nota 10, se vede mana dl. dr. Cotarlet, recunoscut ca un bun manager de spital. Nu vreau sa fac reclama nimanui, dar "daca se vrea se poate".
tzavalau
Eu am "rezolvat" socrii si sotia azi, marti parintii, eu mai am de asteptat , nu sunt in grupa "de interes"
tongue.gif (grupa de risc). Sper ca pina-n aprilie " s-o patesc" si eu biggrin.gif
janos
Eu sper sa primeasca cei din fata mea cu unul mai mult si eu sa nu mai primesc nimic.
Diac
A facut tata vaccinul. Incepand cu doua zile inainte i-au tot trimis mesaje de reamintire ca are programare. Cand era deja la centrul de vaccinare, dupa ce a completat o fisa si
un mini-consult, primeste mesaj "aveti programare, bla , bla, in 5 minute veti fi preluat de Marius" si ... in 5 minute a aparut un tip pe care-l chema Marius : "- Domnul Diaconescu?" "-Marius?"

Laser frate !

S-au vaccinat si socrii mei si bunica-miu. Pe mama nu am reusit eu sa o programez ca nu figura in registrul bolnavilor cronici. A programat-o medicul de familie in martie. Ma rog, cu ai mei nu m-am stresat ca oricum au anticorpi de la boala (mama de altfel inca mai are sechele).

PS : Cica a cam durut, in ziua vaccinului si a doua zi.
wolfin
yup, pe tata 1 zi l a durut capul...singura reactie.

sanatate
Diac
Tata si soacra-mea mi-au zis ca i-a durut bratul. Soacra-mea nu putea sa-l ridice a doua zi. Apoi totul ok. Asteptam rapelul.

PS. Nu voaim sa ma vaccinez acum, desi am dreptul in etapa 2, ca sa las vaccinul celor care au nevoie mai mare de el (oricum am anticorpi ca am facut boala) dar la insistentele familiei am facut totusi programare. 10/31 martie. Vedem ce si cum. Pana atunci, vinerea asta ma duc sa donez plasma. cool.gif
Solon
Eu mai am cateva zile si fac rapelul.
aqua
dupa ce au inceput zvonurile ca e posibil sa existe probleme pentru rapel, sa nu existe doze disponibile, au aparut si declaratiile, nu e chiar obligatoriu sa il faci la 21 de zile +cateva zile, de fapt poti sa intarzii pana la 4 luni !!! zice Pfizer acum
cj98czh
nu sunt zvonuri ... este o realitate .. al doilea o sa se faca mai tarziu din lipsa de vaccinuri ...
Diac
Pai nu ziceau ca de fapt păstrează doza de rapel? Și ca rapelul e garantat?
St
Cred ca e garantat in conditiile in care livrarile de vaccin se fac fara intarziere.
cj98czh
exact ... vezi in UK la cata vreme se face al doilea deja ... si in alte tari ..
Highwayman
Se poate pune pe secțiunea aceasta asa ceva
https://www.scena9.ro/article/covid-vaccin-...zTkP8Sc9IDzWw2k ?
grig1960
Si la mine singurul efect advers a fost ca ma durut mana, mai tare in ziua vaccinarii, ma putin spre deloc a doua zi. Sa vedem cum va fi cu dozele de vaccin cand o sa trebuiasca sa fac rapelul.
wolfin
QUOTE(Highwayman @ 25 Jan 2021, 17:42)
Se poate pune pe secțiunea aceasta asa ceva
https://www.scena9.ro/article/covid-vaccin-...zTkP8Sc9IDzWw2k ?
*




Nu ca e cenzura apolitica aici

Off topic. Ce m am intors de la medic cu mostenitorii vaccinati. Daca avea careva un dubiu ..2

Le
Am 1..2 la mie si hai cu ciparea

Cj..falafel nu shaorma ca face burta si mai mare.
On topic

https://m.hotnews.ro/stire/24561886
cj98czh
https://m.hotnews.ro/stire/24563598

exact ce ziceam ieri ... deocamdata al doilea se face, dar nu o sa tina mult nici asta ..
mircea_aq
Frectia la piciorul de lemn.
Pun pariu ca mai mult de jumate din populatie a facut deja covid.
Majoritatea ascund gunoiul sub pres si se fac ca nu pricep ca au covid. De testat, nici gand sa se testeze, ba mai ies si la cumparaturi, ca daca-si pun masca, gata, nu mai dau la nimeni.
Daca deschid si scolile, restaurante, cinematografe, pana la Paste, trecem de 70% imunizare. Vor ramane doar babele si mosii la coada la vaccin, ca e gratis, si mai e si coada pe deasupra.
r_vlad
Ridici parerologia la nivel de arta radmasa.gif
Highwayman
QUOTE(mircea_aq @ 26 Jan 2021, 17:54)
Daca deschid si scolile, restaurante, cinematografe, pana la Paste, trecem de 70% imunizare. Vor ramane doar babele si mosii la coada la vaccin, ca e gratis, si mai e si coada pe deasupra.
*



Din cate am citit formele usoare asimptomatice si usoare de COVID nu prea genereaza anticorpi. Cunosc 2 persoane care au avut COVID si nu au anticorpi (una fiind tatal meu) si altele al caror nivel de anticorpi a fost foarte redus.

Iar unul dintre scopurile vaccinarii este ca in cazul imbolnavirii celor vaccinati acestia sa aiba forme usoare si astfel sa micsoreze presiunea de pe sistemul sanitar. Daca astepti imunizarea naturala e posibil sa ai mult mai multe cazuri grave.
wolfin
A se vedea suedia...
megan2
QUOTE(Highwayman @ 26 Jan 2021, 19:19)
Din cate am citit formele usoare asimptomatice si usoare de COVID nu prea genereaza anticorpi. Cunosc 2 persoane care au avut COVID si nu au anticorpi (una fiind tatal meu) si altele al caror nivel de anticorpi a fost foarte redus.

Iar unul dintre scopurile vaccinarii este ca in cazul imbolnavirii celor vaccinati acestia sa aiba forme usoare si astfel sa micsoreze presiunea de pe sistemul sanitar. Daca astepti imunizarea naturala e posibil sa ai mult mai multe cazuri grave.
*




Imi poti da un link care sa iti verifice afirmatia?
Diac
Si in locuri unde s-a ajuns oarecum la imunizare de turma, virusul a produs mutatii. Nu stim inca daca-i poate afecta si pe cei care deja au avut covid. Ex : Manaus si Cape Town.

Intr-adevar, insa, sunt multi in Romania care au avut-o si nu s-au testat. Ba unii au fost chemati la munca de patroni si sefi tâmpiti.
vallixx
QUOTE(wolfin @ 26 Jan 2021, 20:44)
A se vedea suedia...
*


Suedia care ce?
DApophis17
Ati auzit ca toti luptatorii aia antibotnita mai nou golesc rafturile in farmaciile veterinare?
GBX
QUOTE(mircea_aq @ 26 Jan 2021, 17:54)
Pun pariu ca mai mult de jumate din populatie a facut deja covid.
*


Doar jumătate? Eu zic că 150%... tongue.gif
OK, datele statistice sunt mai mici din diverse motive, dar ceea ce spui tu e mult exagerat.
DApophis17
https://9gag.com/gag/a5EKr2q

Poate ajuta si asta, desi, nu stiu pe cine.
vallixx
QUOTE(DApophis17 @ 27 Jan 2021, 09:34)
Ati auzit ca toti luptatorii aia antibotnita mai nou golesc rafturile in farmaciile veterinare?
*


Mda, pentru Ivermectina.

Exact titlul asta l-am vazut ori pe TNR ori pe o pagina de FB pe care o urmaresc.

Tu de unde l-ai luat? biggrin.gif
Bicicleta galbena
Logica de 'antibotnitar' : medicament pentru animale, neaprobat de nimeni pentru om? Sigur e bun pentru mine blink.gif


vallixx
Neaprobat in Romania......
wolfin
QUOTE(Highwayman @ 26 Jan 2021, 19:19)
. Daca astepti imunizarea naturala e posibil sa ai mult mai multe cazuri grave.
*




QUOTE(wolfin @ 26 Jan 2021, 20:44)
A se vedea suedia...
*



QUOTE(vallixx @ 27 Jan 2021, 09:21)
Suedia care ce?
*



lamurit?
vallixx
Nu chiar.

Suedia a adoptat destul de devreme o politica mult mai lejera, mergend pe imunizare, masca mai subtirel asa.....si le-a tot mers vorba ca "cazuri grave", ca aoleu, ca vai si amar.

Dar cifrele oficiale arata Suedia mult mai bine decat tari care au avut perioade succesive de lockdown, masca obligatorie peste tot, totul inchis.

Sweden
Coronavirus Cases:
556,289
Deaths:
11,247

France
Coronavirus Cases:
3,079,943
Deaths:
74,106

United Kingdom
Coronavirus Cases:
3,689,746
Deaths:
100,162

Romania
Coronavirus Cases:
715,438
Deaths:
17,938
wolfin
sunt doar cifre fara o corelatie directa intre ele.

Highwayman
QUOTE(megan2 @ 27 Jan 2021, 08:50)
Imi poti da un link care sa iti verifice afirmatia?
*



https://www.reginamaria.ro/articole-medical...ezina-anticorpi

27 Jan 2021, 11:02:
Sau:
https://www.mediafax.ro/coronavirus/studiu-...a-acum-19369286

Desi conform acestuia din urma lipsa anticorpilor nu inseamna faptul ca organismul este lipsit de aparare.
AndreiMR
QUOTE(vallixx @ 27 Jan 2021, 10:51)
Nu chiar.

Suedia a adoptat destul de devreme o politica mult mai lejera, mergend pe imunizare, masca mai subtirel asa.....si le-a tot mers vorba ca "cazuri grave", ca aoleu, ca vai si amar.

Dar cifrele oficiale arata Suedia mult mai bine decat tari care au avut perioade succesive de lockdown, masca obligatorie peste tot, totul inchis.

Sweden
Coronavirus Cases:
556,289
Deaths:
11,247

France
Coronavirus Cases:
3,079,943
Deaths:
74,106

United Kingdom
Coronavirus Cases:
3,689,746
Deaths:
100,162

Romania
Coronavirus Cases:
715,438
Deaths:
17,938
*



Când raportezi cifrele suedezilor la populație și dacă iei în calcul și densitatea populației vezi ca de fapt suedezii nu stau chiar asa de bine. Și...au renunțat la strategia inițială acum sunt pe lock down. Doar România e pe relaxare totala

Legat de anticorpi, de la cineva care lucrează la un centru de recoltare de sânge și plasmă am aflat că au avut cazuri de oameni care au avut forme extrem de grele de covid, cu spitalizare și mască de oxigen, cu sechele nasoale care după vindecare au venit să doneze. Și surpriza...nu aveau anticorpi. Asta în timp ce oameni cu forme ușoare, care au resimțit o simplă răceala lejeră, aveau valori mari ale anticorpilor. Bineînțeles și invers au descoperit destule cazuri. Deocamdată nu poate spune nimeni sigur că dezvolți sau nu anticorpi după boală așa încât să fii liniștit ca nu te-ai mai îmbolnăvi...deocamdată doar vaccinul pare că îți da o imunitate sigura cel puțin temporara.

Cât despre numărul real de cazuri cam peste tot pe unde s-au făcut studii a reieșit că arată fi cam de 10 ori mai mare decât cel oficial. Cum la noi oricum se testează puțin și aiurea putem presupune ca e cam același raport între oficial si real...dar asta nu garantează ca atingem vreo imunitate de turma viabila prea curând, fără vaccinare
megan2
Foarte bune materialele.

Pentru cei care nu au timp sau chef sa parcurga tot, redau esentialul, desi recomand rabdare si citire integrala.


Sistemul nostru imunitar este compus din doua parti principale: imunitatea innascuta si imunitatea dobandita, care include imunitatea specifica bazata pe activarea celulelor B si T. Ambele tipuri de celule pot genera un raspuns de memorie impotriva virusurilor si altor invadatori. Desi apartin familiei leucocitelor (globulele albe din sange) si ambele tipuri de celule sunt implicate in raspunsul imun adaptativ, exista, insa, diferente foarte importante intre modul de actiune al celulelor B si celulelor T si sunt necesare studii pentru a intelege pe deplin rolul acestor cellule cu memorie imunitara.

Celulele B produc anticorpi, care capteaza, blocheaza si distrug agenti cauzatori de boli, cum ar fi virusurile si bacteriile.

Celulele T, in schimb, produc anticorpi care se leaga direct de celulele infectate din organism si le distrug, oferind un raspuns imun celular. Orice celula infectata din organism ascunde pe suprafata ei bucati ale agentului patogen invadator, iar aceste bucati permit celulelor T sa le identifice si sa le distruga.
Highwayman
QUOTE(vallixx @ 27 Jan 2021, 10:51)
Nu chiar.

Suedia a adoptat destul de devreme o politica mult mai lejera, mergend pe imunizare, masca mai subtirel asa.....si le-a tot mers vorba ca "cazuri grave", ca aoleu, ca vai si amar.

Dar cifrele oficiale arata Suedia mult mai bine decat tari care au avut perioade succesive de lockdown, masca obligatorie peste tot, totul inchis.

Sweden populatie ~10 mil
Coronavirus Cases:
556,289 ~ 5.56% din populatie
Deaths:

11,247 ~2.02% din cazuri

France populatie ~67 mil
Coronavirus Cases:
3,079,943 ~ 4.6% din populatie
Deaths:
74,106 ~2.4% din cazuri

United Kingdom populatie 66.7 mil
Coronavirus Cases:
3,689,746 ~ 5.53%
Deaths:
100,162 ~2.71% din cazuri

Romania populatie 19.4 mil
Coronavirus Cases:
715,438 ~3.7% din populatie
Deaths:
17,938 ~ 2.5% din cazuri
*



Ai dreptate, statistic au cele mai mica mortalitate dintre cazurile pe care le-ai prezentat. Dar ei din punct de vedere al civilizatiei sunt mult peste celelalte, stiu sa respecte o recomandare (la ei merge cu recomandari, la restul doar cu obligativitate si nici atunci nu respecta toti).
Bicicleta galbena
Se poate oare trage concluzia ca, si cu lockdown si fara lockdown, procentul de infectati si de decese ramane aproximativ acelasi, respectiv cateva procente? Eu asa vad. Poate gresesc?


DApophis17
@vallixx - am auzit-o de la o colega, nu am stat sa intreb de sursa. Stiam de medicament de cateva zile si de cazul din Moldova unde l-au tratat pe nu stiu care dintre baietii de la trupa aia cu dragostea din tei. Stiind de mitul tratamentului, dupa "experienta" altor tratamente minune, unde intra clorochina, redemsevir (nu stiu daca l-am scris corect si nici nu ma chinui sa caut), tamiflu, etc, m-am distrat. Cand am auzit de tratamentul asta nou, acum cateva zile am facut si eu o gluma intre colegi "sa vezi ca isi golesc stocurile si farmaciile veterinare, ca asa merge la noi; macar sa cumpere si lubrifiantul pentru uz animal, ca sa fie sigur ca is regulati frumos la final".
wolfin
nu cred ca se poate trage o astfel de concluzie.

ce au facut tarile de mai sus ..a fost etapizat,...amestecate...confuze.

cifrele nu reflecta o concluzie
Diac
Vorbim de nordici care oricum erau distantati de felul lor. Nu ai 3 sau chiar 4 generatii care traiesc sub acelasi acoperis ca in alte tari. Nu sunt genul care sa faca o masa de Craciun de 15 participanti care sa se intinda pe o zi intreaga. Bunicii nu sunt principalul sprijin al parintilor, nu-i iau de la scoala in fiecare zi, nu stau sa faca teme impreuna etc.
vallixx
QUOTE(Bicicleta galbena @ 27 Jan 2021, 12:01)
Se poate oare trage concluzia ca, si cu lockdown si fara lockdown, procentul de infectati si de decese ramane aproximativ acelasi, respectiv cateva procente? Eu asa vad. Poate gresesc?
*


Nu stiu daca se poate trage neaparat aceasta concluzie, desi are destule argumente sa fie corecta.

Posibil ca tara in care nu s-au aplicat masuri sa fie o tara cu un nivel suficient de ridicat de cultura si responsabilitate a oamenilor, astfel incat ei au respectat in general recomandarile, chiar daca ele nu au fost obligatorii.

Insa ce vreau eu sa spun insa, este ca daca e sa o luam dupa ce se declara la nivel oficial, intre o tara cu maxime masuri si una cu minime masuri, diferenta trebuia sa fie covarsitoare in defavoarea tarii care s-a pazit mai putin.....si uite ca nu e.

Se tot vrea sa se dea exemplu negativ Suedia, pentru ca nu s-a conformat cu restul lumii si "uite ce-au patit". Pai cifrele alea arata ca n-au prea patit. Deci imunizarea totusi functioneaza si ea. Daca vrem sa ne uitam la cifre si sa pretindem ca nu inseamna nimic....putem sa o facem, insa eu zic ca din anume puncte de vedere sunt relevante.
wolfin
Suedia nu a fost data ca ex negativ...ci tara care a incercat imunuzarea de turma si a dat cu ",".

Apoi ca au luat alte masuri e alta duscutie.

Apropo ca vb de cifre

In uk..statistic 1 din 8 e, va sau a fost cu covid.

DApophis17
Pentru ca si ei au fost relaxati la inceput. Noi am fost fix in latura opusa in primavara trecuta. Diferenta e ca ei sunt la 1/8 statistic iar noi la 1/16, sa zicem. Dar spitalele lor nu cred ca au fost pline, national vorbind, iar la noi au cam fost... deci totul e relativ.
St
QUOTE(vallixx @ 27 Jan 2021, 12:53)
Deci imunizarea totusi functioneaza si ea. Daca vrem sa ne uitam la cifre si sa pretindem ca nu inseamna nimic....putem sa o facem, insa eu zic ca din anume puncte de vedere sunt relevante.
*



Pai ce imunizare daca tu zici ca au mai putine cazuri ca alte tari? Ca sa te imunizezi natural (fara vaccin) trebuie sa te imbolnavesti inainte...
vallixx
Pai nu zic eu. Zic niste cifre teoretic oficiale.
cj98czh
QUOTE(DApophis17 @ 27 Jan 2021, 13:32)
Dar spitalele lor nu cred ca au fost pline, national vorbind, iar la noi au cam fost... deci totul e relativ.
*



Am doi buni prieteni in UK medici (sot si sotie), au fost in prima linie de la inceput, ea este medic ATI iar el pe infectioase .... spitalele sunt mult mai pline decat se declara... sunt la limita maxima.

Amandoi au facut forme naspa dar fara sa fie nevoie de internare, la ei nu te interneaza si nu au internat decat formele naspa .. in rest acasa 7-14 zile depinde cat esti de grav., medicamentatie .. paracetamol si vitamine ...

Acum s-au vaccinat dar al doilea vaccin nu se stie cand il primesc pt, ca lipsa stocuri ..

Sectiile ATI sunt full si se cam se mai iasa greu, de obicei cu picioarele inainte ... pt. nefericitii care ajung acolo ...
Bicicleta galbena
QUOTE(vallixx @ 27 Jan 2021, 13:53)
.... daca e sa o luam dupa ce se declara la nivel oficial, intre o tara cu maxime masuri si una cu minime masuri, diferenta trebuia sa fie covarsitoare in defavoarea tarii care s-a pazit mai putin.....si uite ca nu e.
*



Exact asta voiam sa spun, tu ai sintetizat mai bine.
Daca ar fi fost - cu lockdown=~5%, fara lockdown=~30%, sau chiar 10 sau 15, ar fi fost evidenta eficienta lockdownului. Asa... si economia fwtuta, si acelasi nivel...


vallixx
Exact. Asa, diferenta este de nici 1%. De aia nu inteleg deloc momentele in care se da exemplu Sudia, la modul: "n-au impus restrictii si uite ce probleme au acum". Pai ce probleme? Fix cam tot alea ca si cei care au impus restrictii.....ba chiar un pic mai putine.

Singura problema e ca romanul nu-i ca suedezul.

Daca sudezului ii zici: "bah, n-ai nicio restrictie dar iti recomand sa porti masca si sa nu te inghesui cu lumea", este destul de probabil ca majoritatea sa poarte masca si sa nu se bage in inghesuiala sau sa creeze multimi de oameni.

Romanului cand i-ai zis acelasi lucru il doare in peleu. Si cand avea restrictii tot ii durea, dupa care se plangea pe social media sau pe la TV cum politistul cel rau i-a dat amenda prea mare.

Gen:"vai, eu sunt pensionar, de unde sa platesc 20 de mii"
Pai plm, daca ai voie afara intre 11 si 13, ce pana mea cauti la 10.30? Mai inteleg la 13.15....ca poate era coada la magazin, dar la 10.30 e fix durere in bascheti.

Din pacate, desi nu sunt de acord cu restrictiile la modul general , pe unii daca nu stai "cu biciul".....nu faci treaba cu ei.
cj98czh
romanul nu ztie decat de bici...
vallixx
Regretabil dar adevarat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.