Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot crescator de la 10 km in sus
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
dragannicu1975
Buna ziua, am un Nissan navara d40, si am o problema, am un zgomot ca de cauciuc care are o umflatura pe el..,am schimbat jantele si cauciucurile este la fel,ce poate fi?grupul fata?planetare?se aude de la 10 km pana pe la 80 km sau si mai mult..dar nu il mai sesizez..
Va multumesc!! o seara placuta!
janos
Ridica rotile si invarte-le.
Eu suspectez vreun rulment de la roata, nu de la grup sau cutie.
Planetara nu cred ca este, dar nu trebuie exclus. Vezi si cardanul.
dragannicu1975
Multumesc pentru raspuns,cardanul lam reconditionat,pe stanga am pus rulment nou dreapta e ok,zgomotul e mai mult stanga fata,intradevar planetara stanga are un joc care nu e normal,am ridicato pe elevator ,am invartit rotile nu se aude.
grig1960
Salut, pe elevator trebuie sa reproduci exact conditiile in care se aude zgomotul la mers pe asfalt, adica o bagi in viteze, schimbi vitezele si o turezi in plaja aia de viteze si turatii in care se aude zgomotul, cu nenea mecanic priceput sub masina care sa asculte si sa depisteze de unde vine. Daca ai invartit numai cu mana ai facu-o degeaba.
dragannicu1975
multumesc!
dragannicu1975
Am ajuns cu masina pe elevator, am reprodus si nu se aude nimic.
Am schimbat grupul fata, am schimbat rulment stanga si am acelasi zgomot, cardanul cel scurt (mic) este reconditionat (care merge la grup-fata).
Nu stiu de unde poate sa provina zgomotul...
Daca aveti si alte idei/sugestii va rog sa ma ajutati, multumesc frumos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.