Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare filtru habitaclu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
LeopardSurd
Știe careva cum se schimbă filtru de habitaclu? Am văzut câteva videouri. Într-unul dezasamblează un polonez jumătate de consolă centrală doar ca să aibă acces la filtru, ceea ce mi se pare stupid. Pe de altă parte aș face mai degrabă personal schimbul. Mi s-a întâmplat să mi se spună că schimbul s-a făcut, nu era cazul, aveam în continuare filtrul vechi.
mars
Conform instructiunilor de la Mann, pare simplu: link. Si video aici: link. Cum ti-ai dat seama ca nu a fost schimbat la revizie?
bgd2018
Polenezul ti-a aratat cam tot ce trebuie ca sa schimbi filtrul. Mai clar decat a facut-o el nu stiu ce indrumari mai poti primi...
Aici este vidoeclipul polonezului pentru alti doritori.
LeopardSurd
În instrucțiunile de la Mann e arătat habitaclul intern al unui Qashqai, se vede din poze că nu e Kadjar. Francezii au complicat toată panarama și au prelungit bucata aia de plastic a consolei centrale prea mult in față și obturează. Cu filtrul neschimbat mi s-a întâmplat la fosta căruță, nu la Kadjar. Cerut schimbare și verificare pe cont propriu după câteva săptămâni în vară pentru că tot avem probleme cu rinita alergică: filtrul era mizerabil, imposibil să fi fost nou.

Polonezul prezintă bine ce are de prezentat doar că mi se pare nasol ca an de an să tot tragi de bucata aia de plastic din dreapta a consolei centrale care e prinsă în clipsuri.

grig1960
Asta e specific producatorului Renault, trebuie sa demontezi jumatate de masina ca sa schimbi un filtru sau un bec. La Koleos 1 trebuie sa dai jos motorul de pe masina ca sa poti inlocui pompa de apa, o piesa simpla prinsa in trei suruburi.
LeopardSurd
Plasticul ala e oricum cat de cat elastic, merge bagat si fara sa il demontezi dar trebuie impins spre stanga. Se poate vedea intr-un alt video, cred ca e al unui turc.
Unii ar spune ca ma zgarcesc, faza e ca nimicurile astea costa aici in Germania, unde locuiesc. Doar pentru schimbarea ștergătoarelor dai dublu valorii lor pentru mana de lucru in filiala Renault din apropiere.


Ideea e ca pentru asta nu trebuie uitat ca e nevoie de o surubelnita Torx T20 pentru partea de sub bord.
LeopardSurd
Până la urmă i-am făcut personal schimbul filtrului de habitaclu. Nu e așa de greu dar accesul e destul de dificil. Îndepărtarea panourilor de plastic din partea dreaptă de pe consola centrală e partea cea mai ușoară. Să ajungi cu capul sub torpedou ca să vezi ușița aia care ține filtrul închis e partea cea mai dificilă, nu merge decât îngenunchiat și ai nevoie de lumină.

Și ca să îmi confirme lipsa de profesionalism a celor din service, am observa că ușița se putea scoate cu tot cu șurubul T20, pentru că șurubul a fost cândva tras ciobănește cu tot cu mantaua lui de plastic. Deci au rupt punctul de fixare a ușiței prin șurub.

Filtrul vechi era îmbâcsit, deci 2 ani sau 30.000 km mi se pare prea mult. De acum îl schimb 1 dată pe an, primăvara.
Gil26
Cam la toate modelele Renault (Dacia) din pacate cand schimbam filtrul habitaclu trebuie sa ingenunchem la propriu in fata ingeniozitatii ingineresti (la unele trebuie desfacut chiar mai multe), si eu il schimb cam la 7-8 luni (cand circulam mai mult chiar mai des) si este destul de imbacsit.
grig1960
Sa vedeti la Koleos 1 distractie. Trebuie demontate pedalele de accelerare si frana ca sa ai accees la firida unde este montat filtrul. Inginerie si mai si, marca Samsung Motors - Renault.
draculafly
Am făcut revizia la Dacoserv Militari, filtrul de polen se schimba fără demontarea consolei centrale! Operațiunea a durat destul de puțin, maxim 3-5min, cu un torx de 20, parcă!
LeopardSurd
QUOTE(draculafly @ 30 Mar 2022, 17:02)
Am făcut revizia la Dacoserv Militari, filtrul de polen se schimba fără demontarea consolei centrale! Operațiunea a durat destul de puțin, maxim 3-5min, cu un torx de 20, parcă!
*


Torx 20 ai nevoie ca să poți desprinde clapa aia care ține filtrul. Întrebarea e cum a ajuns la ea dacă placa aia de plastic din consola centrală stă in drum?
MyKe89
Nu stă în drum, se poate trece pe lângă clapa aceea.
La fel e și la Captur, nu am desfăcut nimic în afară de capacul filtrului (care nici torx nu avea, i-am pus eu).
Gil26
La Kadjar nu este (neaparat) la fel ca si la Captur, asa cum s-a scris anterior sunt diferente intre diferite modele Renault, la unele trebuie desfacute anumite elemente la altele nu (ex la masina din semnatura am acces direct la capacul filtrului si cele doua suruburi T20, pot schimba filtrul in vreo 4-5 minute cu tot cu curatat\aspirat pe acolo chiar daca nu am prea multa mizerie si cu toata pozitia incomoda). La Captur exista acel decupaj in placa de plastic (deflector consola centrala picior pasager), la masina initiatorului topicului aceasta nu are decupaj si trebuie demontata (vezi atasat).
Apoi chiar daca codurile\dimensiunile filtrului de habitaclu sunt aceleasi pot sa fie si diferente intre sistemele de la Kadjar, ex @ draculafly are model 2018 iar @ LeopardSurd 2015 (vezi atasat), iar aici pe langa ”ingeniozitatea” inginerilor Renault as mai adauga si ”consecventa” lor, functie de asta si filtrul de habitaclu se poate schimba mai usor sau mai greu....
MyKe89
Tu vorbești de Captur 1, eu vorbesc de Captur 2.
E drept că nu e fix la fel, dar seamănă. Placa te încurcă la ambele, dar chiar polonezul ne arată cum se poate trece pe lângă ea. Doar a vrut să arate cum procedează Reno ca să justifice suprataxarea operațiunii.
Gil26
Eu am scris despre diferentele intre modelele Renault si uneori chiar si la acelasi model pot sa fie diferente functie de versiuni\faze (asa si eu in peste 33 de ani am detinut diverse marci auto la care filtrul acesta se schimba mult mai usor si fara sa desfac (sau "trag" de) alte componente si facut "contorsionism") dar intiatorul topicului are Kadjar 2015 ...
MyKe89
Tot la Kadjar 2015 făceam și eu referire. Mai pun o dată poza de mai sus, e din clipul polonezului care arată cum se poate trece pe lângă acel plastic.
Gil26
Vad ca tot insisti cu "se poate trece" acesta, dar intiatorul a scris destul de clar asta si la Kadjar 2015:
QUOTE(LeopardSurd @ 16 Jan 2021, 11:56)
.....
Polonezul prezintă bine ce are de prezentat doar că mi se pare nasol ca an de an să tot tragi de bucata aia de plastic din dreapta a consolei centrale care e prinsă în clipsuri.
*


Iar daca doresti poti sa citesti si posturile #6 si #7, cred ca despre asta era vorba, si mai ales:
QUOTE
Îndepărtarea panourilor de plastic din partea dreaptă de pe consola centrală e partea cea mai ușoară. Să ajungi cu capul sub torpedou ca să vezi ușița aia care ține filtrul închis e partea cea mai dificilă, nu merge decât îngenunchiat și ai nevoie de lumină.

mateipaul25
Ce-mi place cand se cearta cineva care nu are acel tip de masina, cel putin asa se vede din semnaturi. SE POATE schimba si apasand, nu neaparat tragand de plasticul consolei, dar este incomod. Mai desfaci cateva suruburi si rezolvi problema elegant. Va spune unul care are Kadjar si isi face singur reviziile.
Gil26
Exact despre asta s-a discutat la Kadjar (inclusiv masina colegului din 2015), plasticul consolei (si cred ca era si mai elegant daca nu era nevoie sa tragi\apesi ori desfaci alte suruburi sau sa demontezi altceva decat capacul filtrului habitaclu si cele doua suruburi T20) dar mai ales despre pozitia pentru demontaj\montaj, dar daca asta tie iti place este OK.... cheers.gif
dainese1100
si la logan 2, este aceeasi pozitie incomoda.
Chiar nu se putea proiecta ceva mai user friendly, usor de scos-bagat?
Practic au copiat de la logan1 2004, i-a durut la bascheti de cumparatori.
tek_IDs
Salutare,
Astazi am atacat filtrul de polen.
Schimbarea lui se poate face si fara a demonta panoul de plastic din dreapta, dar acest lucru face ca munca de chinez sa para pistol cu apa!!
Asa ca am trecut la demontat, manerul, ornamentul, si panoul de plastic, "izi bizi".
Recomand procedura de schimbare cu demontarea elementelor ( ca si in cazul Laguna 3).
Toate Bune!
LeopardSurd
E nevoie oricum de mai mult spațiu și contorsionare. Eu la aproape 2 m înălțime nu-mi permit luxul unui chinez. Demontarea panoului e cea mai facilă soluție.

Doar că mă doare sufletul să știu că un fraier de la service a tras ca boul de ușiță și a rupt mantaua cu tot cu șurubul ăla T20. Problema e că nu știu cine a făcut asta sau de când e așa.
tek_IDs
Nici eu nu am gasit surubul, probabil nu s-au mai chinuit sa il puna.
In cazul tau daca surubul se infileteaza ok poti " inventa "o clema dintr-o tablita care sa fixeze capacul de plastic al filtrului. Oricum am vazut ca perfect si fara surub.
Toate bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.