Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revizie unitate Haldex
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
janos
Vreau sa impartasim tot ce se stie de unitatea Haldex la cele cu tractiune 4x4.
Ce generatie este montata, ce scrie in cartea masinii legat de revizii, erori, rezolvari, costuri, etc.
Eu doresc sa schimb uleiul la a mea dat fiind ca are deja 135k km si nu stiu daca a fost servisata sau ba. In actele germane nu am gasit nimic legat de acest aspect.
wud
Trebuie si la diferentialul spate, care am inteles ca face corp comun cu cuplajul Haldex, deci acelasi ulei pentru ambele, dar trebuie si la cutia de transfer din fata, la care e alt schimb fata de cutia de viteze.
Adica la 135 k km, poate ar fi indicata o revizie completa transmisie: cutie viteze, cutie de transfer, diferential.
htvgv
Ce tip de ulei se pune in cutia de transfer?
einstein1984
Pai nu e haldex, din ce stiu e GKN (marcajul renault e OH5). de servisat doar diferentialul spate se serviseaza, nu si uleiul de la ambreiaje care e separat. Uleiul din cutia de transfer e a TRANSELF UNIVERSAL
FE 80W90
grig1960
Salutare, la Koleos 1, la care cred ca e aceeasi transmisie, revizia e la 100k km. cutia manuala, 200k km. cutia automata si 40k km. cutia de transfer si diferential spate.
marius80_eugen
La un service mi s-a spus urmatoarele pentru Kadjar 1.6 130 cp 4x4 :

1,8 litri 75W80 la cutia manuala , normala ;
0,8 litri 80W90 la diferential spate ;

- in alta parte nu mi s-a spus ca ar mai fi ceva de schimbat.
Si eu vreau sa schimb uleiul , eu am 123k km si 4-5 ani.
Din service mi s-a spus ca nu este nici o problema , astfel de cutii si diferentiale tin si 300k km , pentru ca provin de la Nissan si sunt de tehnologie veche , cu ulei mai vascos si nu au nici o legatura cu cutiile de gen EDC.

Va rog , daca mai stiti alte informatii scrieti in topic , ca sa stim ce sa comandam !

Eu as avea o intrebare : este recomandat , cand nu am nevoie de 4x4 , pe uscat , viteza, sa tin cutia pe 2WD sau pe AUTO ? Eu am obs. ca pe AUTO se mai transfera si pe puntea spate , consumul este mai mare putin si zgomotul transmisiei se mai aude . Cea mai mica uzura este pe 2WD , nu ? Eu ma asteptam ca si pe 2WD sa fie cardanul decuplat , dar se pare ca in tutorialele Renault arata ca , cardanul merge mereu si ca AUTO cupleaza cand vrea puntea spate sau 4WD blocheaza puntea spate pe cuplat 50/50. Nu se decupleaza cardanul din fata ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.