Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unghi de cădere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mihaipopm8
Salut.

Cred că știu de ce mașina mea trage puțin dreapta si volanul stă aplecat puțin spre dreapta.

Roata din dreapta are unghiul de cădere negativ (partea de sus stă mai înclinată spre interior)
Dacă merg pe drum înclinat în stânga, volanul se îndreaptă.

La Clio din ce știu nu se poate regla unghiul de cădere.

Ce e de făcut?

Să încerc cu braț+pivot de origine? (acum am brațul original + pivoți si bucșe Lemforder aftermarket)
Să schimb și arcurile?

În rest e schimbat totul (bielete direcție si antiruliu, amortizoare, flanșe, jante, anvelope, etc)
tulin
bracajul a fost facut?
verde
Flansele alea de cauciuc din capu amortizoarelor se centreaza pe tija amortizorului cu o bucsa metalica . La unele modele de flanse nu se potrivesc bucsele vechi (mai mici in diametru) si trebue schimbate si acestea.Problema a fost semnalata pe forum cu cativa ani in urma. Am patit.o si eu. Practic amortizorul nu e fixat corect (centrat )fata de gaura din contraaripa si nu mai are unghiu corect fata de fuzeta.
mihaipopm8
Atât cu flanșele și amortizoarele vechi cât și cu cele noi, face la fel.
E drept faptul că după ce am schimbat cele menționate mai sus, s-a îmbunătățit mult situația.

Flanșe noi SNR
Amortizoare noi KYB
mihaipopm8
...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.