Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huruit in zona cutiei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
andreyu334
Buna ziua stimati colegi.La masina mea,Clio 2 din 2000,motor 1.4 de 75 CP am o problema si intreb aici pe voi,poate ati mai intalnit.In mers,in functie de viteza se aude un huruit sacadat in mers cu o frecventa in functie de viteza masinii.Am ridicat masina pe elevator,planetara stanga e indoita in partea spre cutie.La rotirea rotii se misca axul planetarei in sus si jos.Un pic se scutura si masina.E posibil de la aceasta planetara sa fie huruitul,sau problema mai departe in cutie?Mentionez ca ulei are,e foarte curat,fara pic de pilitura ca l-am vanturat cu ocazia schimbarii discului.Orice sugestie e binevenita.
xmisterx
Eu zic ca de la planetara aia e.
z_fdd bacau
cum spune colegu', foarte probabil de la planetara sa fie, zgomotul treptat fiind dat de rotirea / frecarea neuniforma si de rezistenta opusa... practic, actioneaza cam ca un ventilator care produce zgomot in functie de viteza

nu se exclud alte probleme, dar pana n-o rezolvi pe asta....
xmisterx
Fiind indoita sa dezechilibrat ansamblul, nu produce si vibratii?
espacern
Planetara din stanga are o cruce cu rulmenti axiali si role (tripoda 7700107912)...scoate planetara afara si verifica bine rulmenti sa nu fie de acolo problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.