Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio 4 Estate - apa in portbagaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
teo77
Salut, sunt posesor de Clio 4 Estate 0.9 tce Life Evo din luna iulie 2020 si la ploile de toamna-iarna de zilele astea am observat in ambele parti laterale ale portbagajului, spre haion, mocheta laterala uda si in tavita de cauciuc ceva apa adunata. La o examinare rapida am observat ca apa ar proveni de sub plasticile negre ce sustin ruloul portbagajului unde, punand mana, am suficienta apa cat sa inclin ca nu e de la condens. S-a mai intalnit cineva cu problema apei in portbagaj?
vvede
Clio estate 2014 nu am observat aceasta problema.
Fa cat mai multe poze concludente si du-te la un service capabil pt constatare si remediere.
Posibil?! sa fie nevoie de schimbarea chederelor.
ruszka
Clio 4 tot life evo din iunie 2019, la mine nu a aparut aceasta problema
teo77
Apa pare sa nu vina de la chedere ci de undeva din dreptul geamurilor mici laterale din spate sau a plasticelor lucioase exterioare. Nu a fost multa dar suficienta sa ajunga sub mocheta cu pasla de la podeaua portbagajului. Am spalat astazi masina la spalatorie automata (self service) cu presiune , insistand pe zona vizata si nu am gasit umed in interiorul portbagajului. Atasez poze cu zonele unde am gasit umed si zona de tabla din spatele mochetei unde am gasit apa.[attachmentid=1628123169] [attachmentid=1628123170] [attachmentid=1628123171]
teo77
Dupa lupte seculare care au durat cateva luni biggrin.gif , s-a descoperit (momentan) pe unde a ajuns apa in portbagaj: se pare ca apa intra cand ploua usor pe la furtunul grofat prin care trec cablurile electrice de pe haion, de acolo curge aleatoriu ca directie(stanga sau dreapta in functie cum sta masina inclinata) pe polita din mocheta si in tava de portbagaj. Rezolvare: s-a aplicat mastic la gaura unde intra furtunul grofat si astept urmatoarea ploaie mad.gif . In urma interventiei in service autorizat pentru depistarea problemei m-am ales cu plafonul interior (capitonajul de pe plafon) cu cateva cute cam inestetice. In rest oamenii din service si-au dat silinta sa rezolve problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.