Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faza scurta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Marko8
Buna ziua
Am un Megane II 1.9 dci 2003 break si de ceva vreme imi facea figuri becul de pe partea stanga in sensul ba cand mergea ba cand nu mergea cateodata mai si falfaia...am schimbat becul D2s philips si tot nu merge. Tin sa mentionez ca becul nu era ars l-am pus pe partea cealalta si mergea, am schimbat si droserul cu tot pe partea cealalta si merge...
De la ce poate fi? Sigurante? Si unde le gasesc...
cj98czh
verifica cablajul si cauta inainte de a deschide topic nou.
Zaishen
S-ar putea să fie din cauză la mufă, uită-te bine să nu fie topită, așa am pățit și eu după ce mi-am pus becuri premium pe faza scurtă. Dacă ți s-a topit mufa, cumpără mufă cu ceramică, eu asta am pus:

user posted image
darser
Și eu am avut aceași problemă , mufa topita și becul se mișca , am rezolvat cu aceeași mufă ca și (Zaishen) succes.
skorpio_bog
Alea-s mufe de bec clasic H7. Colegul are D2S (xenon de fabrica), are altfel mufa. Inclin catre cablaj si eu, verifica mufa care intra in far sa nu fie vreun fir intrerupt sau copt, din 2003 pana acum are totusi o varsta.
Vasilica007
Salut,

Fix aceeasi problema am avut-o si eu cu xenon-ul. Am gasit terminalul ( din mufa marcata de la camera 3 ) care topise mufa si nu mai facea contact corect. Poti verifica si asta.[attachmentid=1628122820]
[attachmentid=1628122821]

Banuiesc ca siguranta 8B din aceeasi zona ai verificat-o <10A>, siguranyta de faza scurta de pe partea stanga.
Marko8
Salut.
De la mufa aceea...se gaseste mufa sau sa pun pe direct firele?
Nitrorex
Stie cineva ce tip de mufa este?
Zaishen
QUOTE(Nitrorex @ 10 Aug 2021, 13:49)
Stie cineva ce tip de mufa este?
*



Care din ele?

Revin cu un update la ce spuneam mai sus, am spus că am pus acea mufă cu ceramică, doar acuma văd că a mea a fost diferită de cea din poză, eu această mufă am pus:

[attachmentid=1628130702]


dar problema a continuat în sensul că se tot întrerupea contactul din cauză că nu nu făcea contact, nici formatul lui nu este făcut cum trebuie iar de la temperatură și trepidații se lărgește ușor gaura și nu mai ține după care începe să se întrerupă lumina, am recurs la altceva, am pus doi păpuci electrici de curent 220v cu izolație transparentă pe ei și n-am mai avut nicio problemă de atunci, recomand la toți care aveți probleme de genul cu becuri h7, doar să fiți siguri că nu fac scurt între ei, ai mei au izolație ce vine peste păpuc, îmi place că au intrat bine pe pinii de la bec, nu ușor, intră destul de strâns și nu joacă, inculsiv becul vede un pic mai tare că face contact cum trebuie! ceva de genul

[attachmentid=1628130695]

Sunt aceștia, dar să fie cu izolație pe ei să nu facă scurt:

[attachmentid=1628130696]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.