Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Qashqay 2.0 benzuna, 2007
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
mfd10000
Salutare!

De curind am achizitionat SH, masina din titlu. Km pe bord 103600.

La momentul cumpararii, masina a parut sa functioneze corect. Evea o foarte usoara intrerupere la relanti.
Prima constatare - consum ulei. Am mers Bucuresti->Constanta si a trebuit sa completez. Mers mecanici, verificat, ulei in cap la piston 3...
La 2 saptamiini dupa cumparare, a trebuit sa rezolv supalele pe evecaure...
Una din supapele de la pistonul 3, avea pur si simplu gaura in ea. Mecanicul care a desfacut mi-a recomandat sa schimb toate supapele de evacuare, asa ca le-a schimbat.
Daca tot s-a desfacut motorul am schimbat si kit distributie cu lant, intinzatore, toate cele.
La acest moment, masina merge ok, dar mai am 2 problemute:

1. papa ulei la greu. Pe 1350 de km rulati, am bagat 2,5 l ulei. Mecanicul mi-a bagat in ea ulei "Castrol Magnatec 5w30 M". Conform carte de service, tot timpul s-a bagat in ea 5w40, insa nu scrie brand-ul... Intrebarea mea este: consumul exagerat de ulei, poate fi de la tipul de ulei bagat? Sa incerc uleiul original Nissan 5W40 A3/B4?
Din ce am vazut pe carte recomanda 5w30 de la Nissan insa...

2. peste 1500 de ture, motorul suna ca un flex.... Are un zumzet foarte inalt, care creste ca tonalitate cu turatiile motorului... De tras trage, nu intrerupe si merge rotund, doar ca tiuie...

Ma poate ajuta careva cu sfaturi, idei...?

Multumesc anticipat.
MyKe89
Îl mai desfaci o dată. Fum nu scoate?
mfd10000
Nup....

E curat, curat pe esapament.
Am pus mina si se simte doar ca iese ceva pe esapament, dar palma ramine curata.
cj98czh
pai uleiul ala care dispare .. nu il da decat pe esapament .. si ar trebui sa se vada fum .. albastrui ..
madhorsefuzzy
Sau dispare prin alta parte: ceva nestrans sau gaurit. Mai ales ca aveai gaura in supapa ...
cj98czh
si nu tot pe esapament il arunca?

mai eate var. B .. sa il bage in instalatia de racire ..
madhorsefuzzy
Exact.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.