Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cuplu strangere prezoane ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
Remicade

Stiti cumva cuplul ptr jante de otel ? Sau daca va schimbati singuri rotile folositi cheie dinamometrica sau nu ?
vvede
110 - 130 NM
grig1960
Salut, eu schimb rotile la 3 masini si folosesc intotdeauna cheia dinamometrica. Am fost pus in situatia de a nu putea desface suruburile stranse in service cu pistolul pneumatic si de atunci umblu cu dinamometrica in portbagaj.
janos
112.6 N·m (11 kg–m, 83 ft–lb)
Da. Si eu folosesc cheia dinamometrica dupa ce am forfecat 75% un surub.
Din pacate in multe serviceuri nu stiu cum trebuie folosit o cheie dinamometrica sad.gif
Remicade
Mi-am comandat chestia asta, are review-uri bune: https://sculemannesmann.ro/pistol-impact-el...annesmann-01725
grig1960
Salut, ca sa fii sigur ca faci treaba buna, pistolul ar trebui calibrat pe strangere prin comparare tot cu cheia dinamometrica, la majoritatea sculelor astea nu prea e real ce scrie pe ele.
einstein1984
o fi minunat pentru desfacut roti, nu as avea incredere la strangere totusi
grig1960
In mod normal, sculele cu impact se folosesc doar pentru desfacut suruburile, la strangere doar apropii cu ele pe treapta minima, strangerea se face cu cheia dinamometrica la cuplul prescris. Numai ca la service, mai ales la roti, nu prea se aplica metoda, se strange cu pistolul cat mai tare, sa nu cada roata pe drum si daca ai ghinion sa faci pana, e foarte greu spre imposibil sa desfaci suruburile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.