Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pedala frână tare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Nedebvl
Salutare, am rămasă fără frâne (norocul meu când parcam mașina), pedala de frână este tare are cineva vre o idee?
madhorsefuzzy
Pompa?
Nedebvl
Nu știu, aștept sa vina sa se uite la ea și sa vad ce e de făcut, nu are scurgeri de lichid sau cel puțin nu vizibile de afară
grig1960
Cand pedala e tare stiu ca sunt probleme la parte de servo, probabil membrana din cauciuc sparta.
daniellu
Pompa de vacuum defecta, furtun servo spart (etansare proasta la capete).
Nedebvl
Ce lichid de frână se pune laguna 3?

24 Aug 2020, 17:53:
Și încă ceva dacă puteți sa mi spuneți unde se afla bidonasul de lichid?
grig1960
Se pune Brake Fluid Dot 4, rezervorul pentru lichid se afla chiar pe pompa de frana, ridici capota motor si o sa-l vezi in partea stanga.

Nedebvl
Contează producătorul? Ms
grig1960
Nu conteaza, cam toti producatorii seriosi de uleiuri auto fac si lichid de frana, ai de unde alege.
mars
DOT 4+ ESP, mai exact.
madhorsefuzzy
DOT 4+ (Iso Class 6) ESP RENAULT – 7711575504 si mai exact. biggrin.gif

Dar eu pun ATE SL.6
Nedebvl
Trebuie înlocuita servo frână.
Nedebvl
Salutare, din păcate nu găsesc tulumba noua, sh nimic are un cod mai unic și nu e compatibila cu alta, 472100032R dacă știți dezmembrări de laguna 3 va rog sa mi spuneți
mugur_mugurel
Salutare, servofrana noua o gasesti pe autokarma https://www.autokarma.ro/piese-auto-origina...inal=472100032R
Nedebvl
Nu sunt în stoc deși apar se face comanda la renault Franța și cei de acolo nu o au în stoc dar nici nu mai dau spre fabricare doar sa găsesc sh.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.