Salut.
Megane 3 1,5 110 cai.an 2009 Venita din italia, unde a fost a fratelui meu, dupa1 săptămâna de mers în România, îla început sa meargă un pic în șuturi si s-a aprins ENGINE HAZARD. băgată pe tester a iesit 1 tentativa de regenerare nereușită. Am dat o tura ca la carte adoua zi și aproape de casa iarăși apare același mesaj și a murit motorul. Cred ca a întrat în limp mode ca nu mai trage și a apărut și mesajele check injection și check anti polution sistem.. Băgată din nou tester a apărut o eroare de la senzorul de evacuare gaze a filtrului de particule. Scoate un fum incredibil de negru apropo.. Sa fie filtrul înfundat? Pentru ca la prima testare mi-a arătat 40 g cenușă, iar la a doua testare, a doua zi, a găsit regenerarea făcută cu succes în urma cu 30 km și un plus de 9 grame, 49 în total..
A, am uitat sa spun ca ultima alimentare a fost de la Lukoil, iar după 40 km au A început aceste lucruri..
Deci, vreau scot filtru motorina și toată motorina rămasă..sa verific egr..
Sa caut acest senzor de evacuare gaze a filtrului.. Unde se găsește? Aveți idee? E pe filtru sau e sub capota?
O sa atașez poza cu senzorul pe care mi l-a arătat băiatul cu diagnosticarea, și o poza cu eroarea găsită.. Iar în ultima faza, o sa dau jos filtrul și o sa îl duc la curatare..,
Aștept pareri, sfaturi..
[attachmentid=1628119596]
[attachmentid=1628119595]