Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fluence eroare filtru particule DPF
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
Narcis.andrei
Buna ziua,am o problema si nu reusesc sa o rezolv,au aparut 2 erori Check injection system si Check anti polution system, dupa inca 200km eroare de Limp mode..limitare viteza(turatia difera de fiecare data)am curatat filtrul la service autorizat dupa 200km din nou eroare.Am cumparat filtru nou aftermarket 1600 lei si senzor nou de presiune,au fost sterse erorile, am facut 50km in exterior cu min 80km/h apoi in oras au aparut erorile din nou cele cu check acum astept sa apara si eroarea care imi limiteaza turatia/viteza,ce pot sa mai fac?Multumesc anticipat!Ajutor!
madhorsefuzzy
Esti sigur ca este de la DPF eroarea? Pof fi si alte cauze.
XtreZz
Are egr pe evacuare acel motor ? Eu am avut cele douã erori pe 1.6 dci și erau de la acel egr
ProfiBv
Are dreptate madhorsefuzzy , pune codul de eroare, citit cu testerul , aici si zi si cati km are masina ~ .
Martorii acestea ti se pot aprinde si de la un termoplonjon sau o banala bujie de incandescenta arsa .
einstein1984
nu e de ajundoar sa schimbi filtrul, trebuie sa si vezi de ce se infunda, ca mai are si ceva in neregula prin injectie sau admisie.
Chiper
Buna ziua colegi! si eu am acceasi eroare in bord Check anti polution system , se opreste masina in mers la turatii mari , codul de eroare este p2263 , furtunul de la intercoler era fisurat si a fost schimbat , dar nu a rezolvat problema. Pe diagnoza arata ca filtrul de particule nu reuseste sa isi faca regenerare este in avarie. Ce poate fi?
cj98czh
daca ai umblat mult asa se prea poate sa trebuiasca o regenerare fortata cu testerul
Gil26
Corect, si tinand cont de cele scrise de coleg cred ca ar fi bine daca s-ar face si o diagnosticare corecta a intregului sistem de evacuare\recirculare a gazelor (eventual si restul injectiei), recomandat cu un tester\program dedicat Renault.
Chiper
Sambata o sa ii fac o regenerare fortata la filtru sa vedem ce se intampla, masina scoate si fum negru. Masina e la mine de o luna nu stiu cum a mers cel de dinainte , eu merg cu ea modul mai sport:)
cj98czh
vezi cu ce jucarie ii faci si cel care se joaca cu testeturl sa stie f. bine ce face ...
Chiper
Lipsa de putere sa fie tot de la asta?
cj98czh
mergi la cineca care are CLIP si se stie cu el pt. o diagnosticare corecta si completa si dupa vezi ce este de facut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.