Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb distributie fara pompa de apa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
JanP
Salutare,

zilele acestea urmeaza sa fac revizia de 4 ani la Kadjar, care include si schimbul de distributie.

Din experienta precedenta de la Megane, stiu ca se recomanda si schimbarea pompei de apa. Acum, la Kadjar, mi se spune ca nu se mai recomanda, decat daca in urma controlului se considera ca e uzata.

Intrebarea este aceeasi de la Megane: daca nu se schimba pompa de apa in acelasi timp cu distributia, in cazul in care va fi nevoie ulterior de schimbarea pompei, asta inseamna ca e necesara o noua distributie?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
espacern
DA...este raspunsul la intrebare!
JanP
Si-atunci o alta intrebare care deriva de aici: exista sanse ca pompa de apa sa reziste 8 ani?
Rimio de Vassur
daca nu pui porcarii in loc de lichid de racire, da. chiar si mai mult.
espacern
Sau NU...dupa "noroc"!

Eu sunt curios cum se verifica/controleaza la service pompa veche sa constate ca este uzata....dupa ce e clar ca este folosita si o retensionare schimba mult.
miki
QUOTE(JanP @ 27 Jul 2020, 17:37)
Si-atunci o alta intrebare care deriva de aici: exista sanse ca pompa de apa sa reziste 8 ani?
*


Depinde....
La mine inca rezista - 14 ani
Dar am facut doar 110.000 km
pistritu
Antigel de origine, glaceol rx typ d si tine și 10 ani fara probleme pompa de apa smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.