Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ruliu accentuat Symbol 2008
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Daniel NMD
Salutare ! Mi se pare ca masina mea are un ruliu mai accentuat decat este cazul. Mai ales in curbele mai stranse, iau de volan si parca masina nu se duce unde trebuie, ci spre ecteriorul curbei. Am mers cu un logan pe Valea Prahovei si mi se pare ca se descurca mai bine decat Symbol-ul meu pe care abia l-am achizitionat. Sa fie din cauza amortizoarelor ?
RazvanF
Masina SH? Intereseaza-te de istoric.
Mai pot fi de vina, cauciucurile, amortizoarele si bucsele.
z_fdd bacau
Pe langa ce spune Razvan, poate chiar si vreun arc la care s-a rupt vreo bucata...
eugen261
Ăsta a fost și primul meu sentiment după 200mii km cu o supernova. Nu e vorba de arcuri rupte, amortizoare. Suspensia e mai moale ptr. confort. Cu cca. 100 kg in portbagaj dispare senzația.
z_fdd bacau
mi se pare inutil sa cari 100kg in portbagaj in permanenta pentru stabilitate

mai bine treci pe amortizoare cu gaz, sunt putin mai dure, te zdruncina mai tare, dar stabilitatea se imbunatateste simtitor
cj98czh
Stii ca si alea pe gaz sunt de fapt tot pe ulei 😀

eu inca nu am condus simbol in care sa nu ai impresia ca esti in barca si nu in masina ... de fapt ba da .. dar ala avea amotizoare Koni reglabile si arcuri Eibach .. a dublar minim valoarea masinii ..
z_fdd bacau
smile.gif pe gaz sa nu, daca amortizoarele sunt praf, dincolo de calitatea de ,,confort'' a masinii, cu siguranta poti imbunatati lucrurile cu niste amortizoare noi

cand am schimbat amortizoarele la cliottele meu, diferenta a fost sesizabila, nu mai avea tendinta aia de a te legana la orice denivelare

am pus Kyb pe fata si Sachs pe spate (ca n-am gasit atunci Sachs si pentru fata)

smile.gif acum nu vorbim de suspensii sport / reglabile, bare de rigidizare si alte modificari pe care foarte multi nu o sa le faca niciodata la masini de familie, de valoare redusa... daca e o pasiune, poate merita investitia biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.