Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scurgere ulei motor partea dreapta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
imavendus72
Salutare comunitate, de ceva vreme am o problema cu al meu Renault Megane II 1.6 16v 2008, și anume găsesc pete de ulei pe jos in zona distributiei, toate bune și frumoase, am mers la mecanic și a spus că uleiul ar fi de la simeringuri, și că acestea ar fi cu "memorie". După etapa asta mi au montat simeringuri cu memorie, dar n a durat nici câteva zile că uleiul a reînceput să curgă și să găsesc pete pe jos și mai mari, am fost iar și mi au spus că problema ar fi că am uzura la vibrochen și că vor incerca să pună, simeringuri cu arc ceva clasic, a mai fost cineva în situația asta, știe cineva vreo rezolvare la această problemă ? 😰 :(
megan2
Am avut aceasta problema la o masina mai veche, alta marca.
Din cauza neschimbarii la timp a uleiului si/sau adaugarii de tot felul de substante minune cu rol verbal de "reparare" si intinerire se intampla o distrugere pronuntata a pieselor componente.
Mai exact cuzinetii si segmentii se uzeaza prematur si pilitura rezultata se strange la capetele arborelui si a axelor cu came.
Acea pilitura se comporta exact ca un smirghel sub actiunea uleiului infiltrandu-se sub simering uzand atat simeringul cat(cel mai grav) arborele sau axa.

Solutia nu este in nici un caz alt simering sau mai stiu eu ce artificii deoarece arborele in sine a devenit un smirghel.

Trebuie rk pentru ca sigur ai uzura pronuntata in tot motorul.
Sau alt motor cu uzura mai mica, care nu a vazut aditivi si a avut uleiul schimbat la timp.
imavendus72
Mersi de raspuns, și ce ar trebui să înlocuiesc ? Doar vibrochenul ? As ieșii mai ieftin daca aș cumpăra un motor sh ? Probabil as da tot de problema asta ... Sigur nu e altă soluție ?
pistritu
Mergi la mecanic auto sa iti vada motorul. El decide la fata locului ce este mai bine de facut in cazul de fata.
Simeringuri Elring, Victor Reinz sau OE Renault.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.