Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare Vopsea Cauciucata Bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
mihavvul
Buna Ziua,

Sunt posesor de un Renault Megane II Hatchback din 2004.

Am o intrebare la o problema cu care ma confrunt si care e destul de frustranta.

Din cate am inteles, masina in fabrica a beneficiat de o vopsea cauciucata ce a fost aplicata pe bord pentru a da senzatia de bord placut la atingere, moale.

Dar cum masina are 16 ani smile.gif, acea vopsea s-a transformat intr-un fel de mazga lipicioasa ce capteaza tot ce inseamna praf, resturi mici, etc, ce face imposibila curatarea.

Eu am luat masina acum 3 ani asa ca nu am avut sansa sa o intretin corespunzator pt ca acea vopsea sa nu ajunga in stadiul asta...

Personal am reusit sa iau vopseaua asta in dreptul displayului de la radio, ala sus pe mijlocul bordului.

Intrebarea mea e: are cineva o solutie mai "magica" decat a mea pentru curatarea bordului de acea vopsea? am folosit degresant, spirt, lichid pt curatarea franelor, sapun, tot felul de chestii - sa dea naiba daca vrea sa se ia - pt portiunea aia de care v-am zis, cred ca am stat 3 ore pt 20x20 cm - e data naiba si nu se ia

M-am gandit sa folosesc fie acetona (diluata sau nu) sau eventual diluant - dar nush daca se recomanda - mi-e ca ataca plasticul - aveti sfaturi pt asta ?

Scopul e pentru a-mi face viata mai usoara, dar daca nu exista, aparent tot cate 3-4 ore o sa stau pt portiuni mici

Chiar as aprecia niste sfaturi pt asta

O zi buna.
balauru_327
Nu garantez, dar incearca cu un dizolvant de cauciuc. Pentru neplaceri, poti incerca pe o parte ascunsa de plastic, ca sa nu ai surprize de genul ca il ataca.
mihavvul
Hmm, o idee buna, macar sa "inmoi" suprafata daca e si dupa sa continui cu niste solutii mai blande cu plasticul.

Ai vreo recomandare de produs pt asa ceva?
Dreamer
Apa calda, cat suporti de calda si se curata cu o periuta foarte usor.
marius_marius
Salutare. Pt înlăturarea rapida a cauciucului de pe elementele de bord, eu am folosit benzina. Pur și simplu am lăsat la înmoi 1-2 min într-un lighean, fiecare element și apoi cu o pensula se îndepărtează tot cauciucul. Acesta în contact cu benzina se umfla, ușurând astfel curățarea.
Nu exista nici o problema ulterioara întrucât benzina nu va ataca plasticul. Apoi, grund și vopsea. Succes
skorpio_bog
mai poti incerca lichidul din odorizantele de masina, il intinzi cu o pensula pe suprafata piesei de plastic. Este renumit ca exfoliaza vopseaua de pe bord.
sergiutm
Exact! A reusit nevasta-mea sa imi scurga un odorizant dinala cu 5 lei pe bord, s-a dus vopseaua asta instant, pleasticu de dedesubt nu are nimic.
margelatu80
Cu degresant pentru aragaz, parcă triumf îi spune, am curățat bordul la un Fiat stilo, aceeași problemă
winstonn33
incercati cu clor (ace) e cel mai ieftin si iese usor vopseaua cauciucata.
aveti grija la elementele textile de tapiterie. le decoloreaza.
ca si decapant profesonal exista prin magazine diluant clorcauciuc de ex; emex. costa cam 15-20 lei 1 litru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.