Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina slaba far halogen?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Latitude
andrei.xd23
Salut, mi se pare ca nu vad mai nimic pe drum comparat cu literally orice alta masina. In principal ce am vazut e ca faza scurta e facuta si e si marcata ca DCR adica bi-xenon. Si e si lupa aia peste, cu halogen de abia ca trece lumina prin ea.

Si acuma vine nedumerirea mea, ce as putea sa fac? Daca bag xenon fara sa am si spritzierele alea pe bara + omologare ma cam ia politia. Cu led nu cred ca as rezolva mare lucru ca practic blocheaza o gramada lumina lupa aia care e peste faza scurta.

Posibil sa fie aia murdara si sa iasa la o curatare cu ceva chimicale?
AdR!@N
Lupa se poate curata pe interior cu un "somoiog" manuit cu dexteritate.
Eu am xenon, anul trecut am schimbat becurile pentru ca unul deja avea tenta mov, semn ca era pe duca. Inainte sa pun becurile noi am facut un somoiog dintr-o tija de plastic usor flexibila la capatul careia am pus o carpa de aia de sters ochelarii (merge orice carpa din material fin). Bagat pe gaurica becului si manuit cu grija am sters pe interior lupa, cred ca poti pulveriza pe somoiog putina solutie de geamuri ca sa se stearga mai usor.
Toata manevra asta, impreuna cu becuri noi de calitate a fost o imbunatatire vizibila a luminii.
Spor!

PS. sa verifici sa ai becul montat in pozitia corecta, de exemplu la laguna 2 cu halogen, destul de multi montau becurile rotite 180grd, la prima vedere asa parea ca potriveste, dar nu focalizau corect.
andrei.xd23
salut, mersi. De montat gresit, cred ca e destul de greu sa il pun altfel ca se potriveste sa intre doar intr-un mod, e acolo un punct unde intra ceva bucata de metal.

o sa dau farul jos sa curat lupa aia pe interior, dar mi se pare ciudat ca are lupa, cred ca in principal a fost ceva reducere de costuri la renault, banuiesc ca au facut doar 1 singur far, pt xenon, si dupa o pus si halogene in el (adica pana la urma are marcaj de xenon pe el).
andrei888m888
@Adrian, ai realizat operatiunea de stergere lupa cu farul demontat?
AdR!@N
Nu, demontarea farului presupune sa dai bara si grila jos.
Am folosit o tija de plastic flexibila si m-am "chinuit" la pozitie. Stergerea s-a facut prin rotirea tijei. Greu si anevoios... trebuie dexteritate si mare atentie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.