Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scurgere ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
felixneagu
Salutare. Un megane 1 motor 1.6 16v, am o zemuiala la motor. Ce ar trebui sa schimb? Nu curge mult, nu se cunoaste pe joja de ulei, dar sterg locul si in cateva saptamani e umed. Am atasat poze ca sa fiu mai explicit. Multumesc....
espacern
Daca esti obsedat de curatenie schimba capacul de la ax cama...este acoperit cu polimer si costa vreo 20 lei.
Pe poza marita se vede cum s-a lovit suprafata de etansare a capacului superior(probabil de la ultima reparatie)...acolo unde se face etansarea.
Adica mai ai de sters....nu cred ca se rezolva cu schimbarea capacului de la ax cama.
felixneagu
Si daca nu dau importanta si las asa, stergand din cand in cand, e vreo problema? Da, am avut o interventie la motor acum cativa ani cand mi s-a rupt cureaua de distributie... sad.gif . Nu a fost neglijata, a cedat mai devreme decat credeam..
espacern
Nu este normal sa ai vreo scurgere de lichid pe niciunde...mai ales de lichid combustibil.
Urmărește cu atenție pe unde iese uleiul cald sub presiune si dacă este in zona capacului rotund schimba-l...poate se rezolva.
Pe suprafața metalică de contact dintre piesele din jurul capacului rotund nu trebuia aplicat nici un fel mastic...in timp se crează pori si scapă ulei.
felixneagu
Pai tocmai asta e, cum sa caut acest capac rotund? Cum se numeste de fapt? Si totusi, cum se face etansarea intre capace, daca nu cu mastic? Exista garnitura intre ele? Multumesc de raspunsuri....
espacern
Capacele au cod 7700106271 respectiv 7700274026.
Etansarea intre suprafetele metalica din aluminiu se face prin contact direct metalic pe care se aplica un adeziv special asemanator cu lac....fara nici o garnitura sau alt mastic.
pistritu
Foloseste solutie Loctite anaerob, cum zice mai sus și moderatorul espacern.
felixneagu
Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.