Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema arbore cotit
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
umihai.ovidiu
Salut ,

Am si eu o problema si as avea nevoie de o parere .Sincer nu ma pricep la partea de mecanica foarte mult dar am spus sa intreb .

Am un modus 1.5 dci ,din 2006 .De cateva zile suna ceva la ea undeva in zona motorului ,am cerut o parere la mecanicul la care mergea de obicei si mi-a spus ca este un injector,dar am zis sa imi incerc norocul si la reprezentanta .
Acolo mi-au facut o verificare mecanica (Am facut o tura cu un reprezentant din service de la ei si a fost bagata si in service masina ) mi sa spus ca nu are cum sa fie injectorul ,deoarece in frana de motor cand masina nu mai injecteaza combustibil sunetul se aude .
Mi sa spus ca este arborele cotit ,sau cel putin 90% este asta ,iar restul de 10% sa fie o problema la distributie dar ei tind sa creada ca este arborele cotit.
Ca si pret pentru toata treaba asta mi sa zis ca ajunge la 6000 de lei deoarece ei spun ca ar trebui sa verifice si motorul si ar putea fi si o problema la cilindrii.
Mi se pare mult 6000 de lei pentru a da pe reparatie pe masina ,tinand cont ca ea nu valoreaza mai mult de 2000 de euro .
Ce am observat eu ,e ca in momentul in care apas ambreajul ,sunetul se opreste .
Aveti vreo idee? ce poate fi ?
xmisterx
QUOTE(umihai.ovidiu @ 3 Jul 2020, 09:46)
Ce am observat eu ,e ca in momentul in care apas ambreajul ,sunetul se opreste .
Aveti vreo idee? ce poate fi ?
*




Oare mecanicii aia din reprezentanta sunt chiar asa batuti in cap? blink.gif dry.gif Pai daca dispare sunetul cand apesi ambreiajul e clar ca este o problema la ambreiaj, ce-l mai probabil e dusa volanta sau arcurile la disc iar reparatia nu costa 6000 de lei.
einstein1984
de cuzinet axial de arbore cotit ai auzit?
xmisterx
Ca sa produca ala zgomot trebuie sa aibe uzura destul de mare acolo, uzura care se formeaza in timp iar zgomotul produs nu apare dintr-o data.
cj98czh
nu este primul 1.5 cu probleme de cuzineti ... pe de alta parte ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.