Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AC cu probleme
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
mark``
Din Ianuarie de cand am luat masina totul a fost ok.
A venit primavara si au inceput sa creasca gradele, AC-ul merge, cupleaza, incepea sa lucreze si el satisfacator.
Acum au venit peste 30 de grade si nu mai face fata deloc.
Prima reactie, am fost sa verific freonul din instalatie. Mai aveam ~400g din cei 1000g standard. Am facut "plinul" sa zic asa. Dupa care pe moment nu a fost prea mare diferenta, se simtea imbunatatire dar prea mica parerea mea. Am zis ca isi da drumul la viteza.
Dupa 3 zile mai rau ca la inceput. Nu mai vine nimic.
In continuare AC functioneaza, cupleaza, am verificat ambreajul la fulie, dar nu vine rece.
Ce-o fi?
Maine am programare sa vad daca nu am pierdut freonul. Daca e in instalatie e bai. Ca habar n-am ce-ar mai putea fi.
xmisterx
Daca e in instalatie e ok, ii faci o diagnoza, un log in mers sa vezi ce parametri nu sunt in ordine.
mark``
Mda, finger crossed pt maine.

3 Jul 2020, 08:24:
Rezultat, freon in instalație 100g din 1000g. Asta înseamnă că pierd pe undeva. Constatat imbinare radiator clima cu țevi plin de ulei. Pe acolo pierde.
Comandam radiator + țevi. Mda. Mi cam frica de deviza ca na, reprezentanta. Da cel putin nu e compresorul de vina.

3 Jul 2020, 18:10:
Update: deviz de reparatie 2750ron. Dumnezo! Un radiator, 2 tevi, 1 uscator, garnituri, manopera + freon. Misto. Sa tot ai Espace....
iulex80
@Mark - Daca nu ai cumparat, vezi ca are pe str. Barajului un espace la dezmembrat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.