Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme clapeta evacuare/egr
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
SebastianEduard
Salutare, caut si eu aici indrumare, poate a mai patit cineva la fel. Capturul meu de 5 ani jumatate (1.5dCi) da fel de fel de erori "check injection" impreuna cu aprinderea martorilor la bord "motor' Si "service".
Acum un an cand a aparut treaba asta mi-au spus ca e vorba de clapeta de evacuare care ramane rigida pt ca e plasata jos si prinde toata mizeria. Mi-au deblocat-o, a mers un an, acum din nou probleme. Dus iar la service, demontat, montat reparat - ca doar pleaca omul cu masina i concediu, sa stie ca totul e ok.
Peste o saptamana - din nou aceeasi problema. (la care se adauga treaba ca pilotul automat "sare" peste cateva secunde, probabil o chestie logica, spun eu).
Solutia propusa de ei - schimbam valva, demontam si taiem asapament, facem regenerare fortata si mai schimbam si uleiul (schimbat acu' o luna, culmea). Deviz probabil 1500-2000 lei.
Eu as putea sa merg asa dar la ITP, cum vad aia luminitele la bord cum Stop!
Solutii? Sfaturi? A mai patit cineva? Cum a rezolvat?
chivereanumarian
Mergi fără grijă ! Clapeta se gaseste si in magazin cu tot cu coliere vreo 1000 lei

Eu ii mai dădeam cu wd40 din cand in cand sau cu spray vaselina ceramica de reziste la peste 1000 grade
MariusBlu
Salut
Am si eu o problema similara cu a ta pe un Clio 4 1.5 dci
Spune-mi te rog cum ai rezolvat-o ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.