Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum Espace V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
strike
Salut, sunt de scurt timp deținătorul unui Espace V 1.6 dci 160 cp, an fabricație 2017 cu 77000 km. Problema este că indiferent cum conduc mașina asta, sub un consum mediu de 8.5 nu scad. E posibil să fie ceva defect sau nu mă pricep eu la condus cu cutie de viteze automata?
Codrin78
Salut, Si eu am un Espace din 2017 initiale si consumul in cele 8 luni de cand il am variaza intre 6,5 si 8,7 in functie de incarcatura si stil de condus. Cred ca asta este consumul ei real nu cel care este descris in prezentarea masinii. Tine cont si de greutatea masinii si rotile pe 19 care "ajuta" la cresterea consumului!
Ai grija ca la 90000 km sa schimbi uleiul si filtrul de la cutia de viteze (eu am facut schimbul in reprezentanta si factura a fost 1700 Ron.
mark``
Din pacate conteaza si omul ce o conduce si orasul unde ea isi duce viata. Adica iti dau exemplu concret. Am luat Espace 4 din Bucuresti de la o persoana ce avea media de 10 si eu acum in Mures cu ea am 7-8 in functie de cum ma dau la ea. Pot face si 9 daca fac numai raliu. Dar e diferenta si e aceeasi masina.
Parerea mea e ca masina nu are nimic, mai ales la km aia. E alt oras, Iasi daca bine vad, e oras aglomerat si poate ai talpa ceva mai grea nu stiu smile.gif
vascozalau
Grand Espace 2011 173 CP automatic - consum 11-12 oraș -Zalau ,extern -drum de București 9.5! Ceva nu e ok.O sa schimb uleiul im cutie și o sa verific calculatorul .Sper sa-i dau de capăt altfel...
killemallro
QUOTE(Codrin78 @ 25 Jun 2020, 14:32)
Salut, Si eu am un Espace din 2017 initiale si consumul in cele 8 luni de cand il am variaza intre 6,5 si 8,7 in functie de incarcatura si stil de condus. Cred ca asta este consumul ei real nu cel care este descris in prezentarea masinii. Tine cont si de greutatea masinii si rotile pe 19 care "ajuta" la cresterea consumului!
Ai grija ca la 90000 km sa schimbi uleiul si filtrul de la cutia de viteze (eu am facut schimbul in reprezentanta si factura a fost 1700 Ron.
*



Salut, in ce reprezentanta ai schimbat uleiul la cutia de viteze? Eu am încercat in Bacau la reprezentanta și nu se pricep....m-au îndrumat spre București.
Codrin78
Salut, tot din Bacau sunt si eu si am fost in Bucresti la Meridian iesire pe A1. Totul a durat 2 ore, dam am vorbit in prealabil cu 7 zile pentru a aduce filtrul si consumabilele pe stoc. Daca vrei ne putem vedea la o cafea in Baca si discutam mai multe
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.