Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamul dreapta față nu funcționează.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Vasi Carp
Buna ziua.
Am un renault laguna II 1.9.
De ceva timp nu imi merge geamul dreapta față, nici din comanda de la sofer, nici din comanda de pe usa dreapta. Am verificat siguranțele și sunt toate bune. Am desfăcut fața de ușa din partea dreapta și am observat ca dă impuls pe închis dar nu mai primește comanda pe deschis (când apas pe buton sa se închidă geamul, se simte motorul cum primește comada dar când apas butonul sa se deschidă geamul, motorul nu mai primeste nici o comanda. Am schimbat butonul de pe spate cu cel de pe fata crezând ca ii din cauza ca nu face butonul contact bun dar tot asa ii.
Știe cineva ce problema poate sa avea?
AdR!@N
Stim ce problema are: la consola de pe usa soferului, butonul pentru pasager are un pin cu contact imperfect, defect destul de des intalnit.
Ori schimbi setul de butoane pentru usile fata cu unele din dezmembrari (fix identice...nu potrivesc cele de spate sau cele cu impuls pe toate geamurile), ori mergi la un electronist sa refaca lipitura.
Numai bine!
gabimilo1
salut

initiatorul zice ca defectul se manifesta indiferent daca actioneaza butonul de la sofer sau pe cel de la pasager.

este posibil (dupa mine) sa fie modulul de control de pe usa pasagerului defect.

AdR!@N
O sa ramai surprins....dar problema e 99.99% acolo unde am zis eu. Am reparat destul de multe butoane cu aceeasi manifestare.
Butoanele de la sofer si pasager nu sunt "puse in paralel", circuitul dintr-un buton se inchide prin omologul de la sofer.
De curiozitate... incearca sa scoti mufa de la unul din butoanele din spate (ca e mai usor de scos), ai sa vezi ca nici de la sofer nu mai poti actiona geamul respectiv
gabimilo1
am gasit o schema (laguna 2, 2003, 1,9d, 105cp), cu geamuri electrice fata si spate.

schema de la geamurile spate vad ca e data separat.

AdR!@N, bineinteles ca initiatorul ar fi bine sa verifice si sa incerce sa remedieze prin solutia recomandata de tine, argumentele mi se par solide (problema cunoscuta, remediere ieftina prin eventuala eliminare a contactului imperfect), nu stiam insa chestia cu inchiderea butoanelor unul prin celalalt si sincer pe schema nu am dibuit asta nicicum, dar poate fi o scapare a mea datorita lipsei de practica (e mai mult hobby pentru mine).
Vasi Carp
Am inversat mufa de pe spate cu cea de pe fața de curios sa vad daca merge și mi s-a ars una din sigurantele de la geamuri.
gabimilo1
uite si schema de la geamurile spate, aici intr-adevar se vede mai clar ca de la butonul sofer circuitul merge prin cel de la usa spate si apoi la modul

AdR!@N

QUOTE(Vasi Carp @ 22 Jun 2020, 21:59)
Am inversat mufa de pe spate cu cea de pe fața de curios sa vad daca merge și mi s-a ars una din sigurantele de la geamuri.
*




Putina atentie nu strica...citeste mai cu atentie???

QUOTE(AdR!@N @ 22 Jun 2020, 18:47)
Stim ce problema are: la consola de pe usa soferului, butonul pentru pasager are un pin cu contact imperfect, defect destul de des intalnit.
Ori schimbi setul de butoane pentru usile fata cu unele din dezmembrari (fix identice...nu potrivesc cele de spate sau cele cu impuls pe toate geamurile), ori mergi la un electronist sa refaca lipitura.
Numai bine!
*



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.