Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rezolvare greieri si scartaieli
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
jbn
Astazi am scapat de 3 scartaieli.
Cum am facut? Am folosit vaselina siliconica Liqui Moly.

Main exact:
1. Nu mai scartaie manerele usilor din fata atunci cand strangi sau tragi de ele.
Detalii: desfacut capacele manerelor si dat cu vaselina prin toate ungherele posibile.

2. Am mai povestit eu pe forum acum ceva timp ca la trecerea din treapta 1 in 2, uneori, aveam un mic scartz infundat sub burduful schimbatorului de viteze. L-am rezolvat si pe ala.
Detalii: se trage de burduf si iese destul de usor cercul de plastic argintiu. Teava dreptunghiulara de plastic ce blocheaza cuplarea marsarierului, prin constructie, cand treci din 1 in 2 sau din 2 in 1, freaca un plastic in partea stanga. Zona incercuita cu rosu. In poza unde este incercuita cu verde, teava este trasa si se poate cupla marsarierul. Practic, atunci cand tragi de teava, maneta are cursa spre stanga cam cu 1 cm mai lunga. Am dat cu vaselina in zona incercuita.

3. Asta inca nu am testat, dar sper ca am rezolvat. Este vorba de pocnitul gen "scrasnet de masea" din zona spate dreapta (zona balamalei drepte a politei de deasupra portbagajului).
Detalii: am dat cu vaselina in zona balamalei si la imbinarea plasticului negru cu cel alb. Pentru asta am dat jos plasticul negru. Este prins in 2 suruburi. Nu am mai facut poze...
VS31TZU
poate pui poze și cu ce ai făcut la portbagaj-polița. mulțumesc
lcc
Greieri la cele făcute în Spania ? Imposibil conform teoriei unor colegi. Cred că te-ai înșelat. Doar cele fabricate in Turcia ,,greiereste".
chivualex
@jbn multumim. Schimbatorul trebuie sa-l rezolv si eu. Acu inteleg de ce simteam ca freaca ceva cand schimbam intre treaptele 1 si 2 (fara zgomot), prost sistem.

Eu am un zgomot la chederul de la geam, usa soferului, un scartait. Probabil o sa las geamul jos, targ chederul afara, dau cu putina vaselina si il bag la loc.
djaxel
Ma confrunt si eu de cateva saptamani cu un scartait la polita portbagajului. Apare mai intens la viraje. S-a mai confruntat cineva cu asta? Ce solutii ati gasit?
Multumesc!
silviu1997
Salut! Cum ai desfacut aia de la schimbator? Am tras de ea dar cu oarecare teama si nu a iesit:))). Sa incerc sa trag mai tare de ornamentul ala cromat care inconjoara? Multumesc!
jbn
Apuci cu ambele maini de burduful schimbatorului si smucesti in sus de el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.