Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aeroterma.nu merge
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pascusorin15
Buna
Am o problema la laguna 2 1,9 duc.de ceva timp nu mai merge aeroterma .am demontat aeroterma am verificați si merge,mentionez ca nu merge pe nici o treaptă aeroterma.. m-am uitat in tabloul de sigurante si nu este nici o problema acolo.am măsurat cu aparatul de măsură tensiunea care imi vine la aeroterma este de 3 volti .mai are cumva alta siguranta ascunsă pe undeva?
johan
Verifica si Rezistenta aeroterma trepte ventilator

https://www.pieseauto.ro/rezistenta-aeroter...59c49e03511c0bc

Pascusorin15
Unde se afla acea rezistență? Am găsit doar rezistență pt treptele la ventilator doar ca e ca o placa electronica
johan
Placa aia este modulul de comanda care daca este defect nu mai merge aeroterma
Nu este neaparat ca cel din link, difera de la model la model
Pascusorin15
O sa.o cumpăr noua ,doar ca am citit pe forum ca daca placa aceea e defectă ar trebui să meargă pe treaptă 4 .mam gandit ca mai are vreo rezistență pe undeva sau un releu.multumesc!
johan
Okay
Pascusorin15
Revin la problema.mea cu aeroterma.am cumparat rezistență noua ,am montato si tot nu merge aeroterma.daca cineva vrea sami dea o parere cam care ar fi problema
adryano666
salutari, verifica si ventilatorul de habitaclu dal jos si leagal direct de la baterie
gabimilo1
salut,

mai jos este o schema de laguna 1.9, dar 2001

ar trebui in primul rind sa faci o diagnoza.

vad ca turatia aerotermei este data de modulul de control AC.

Daca nu faci diagnoza este greu de depanat defectul si ajungi sa schimbi piese aiurea.

inainte sa mergi la diagnoza ar trebui sa faci tu minime verificari, (vad ca ai scris ca ai facut cite ceva).

trebuie verificat foarte foarte foarte bine sigurantele, sa fii convins ca vine curent si pleaca de la ele, eu as verifica cu lampa de control, aparatul mai inseala uneori, mai masoara intoarceri.

verifica sig f20 si f 4

vezi si ce tensiuni ai la intrarea in blocul de sigutante (cel verde, din link).

ar trebui sa vina 12 v pe rind, pe fiecare fir, in functie de cum rotesti butonul de la aeroterma.

aeroterma sper ca stii care e pe schema de mai jos
cata lin
Buna. imi poti zice si mie unde gasesc rezistență pentru aeroterma pe masina?mentionez ca la mine functioneaza doar pe treapta 4. ms
ionbumbu1
la magazin de piese auto, mergeti cu talonul mașinii si va comanda piesa de la alt magazin online mai mare sau de la furnizori ai lor daca o au in stoc depozit. Va spune ei in cat timp va aduce pe comanda si pretul. Probabil ca va cere un avans de bani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.