Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suport motor,cutie jos/spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mihaipopm8
Salut.

Capacelul acela alb (ca o saiba) se instaleaza orientat in sus sau in jos?
Sau nu are importanta?

Din ce am vazut la mine e orientat in sus, dar pe tutorialele de instalare e orientat in jos... ce e drept sunt tutoriale pentru Symbol 1
Mai am si o tija prinsa tot in surubul de 18 orientata spre partea din fata a masinii (La Symbol 1 nu exista).
Masina mea: Renault Symbol 2 (2010)


Initial am instalat-o cu in capacelul alb in jos, dupa care am reinstalat-o in aceeasi pozitie ca cea originala, adica in sus.
24mura
cu capacu in sus. la symbol 2007 nu este tija, e o placa mai mare cu 2 suruburi.
Teodor Bogdan
La mine din fabrica a venit montat cu bucsa teflonata in jos smile.gif)
mihaipopm8
@Teodor Bogdan
Da, dar ai Renault Symbol 1
Teodor Bogdan
Da, dar este aceeasi piesa pana la urma. Ti-am raspuns si pe YouTube.
mihaipopm8
OK
MuBu
Intreb si eu e chiar asa de importanta orientarea capac plastic sus sau jos la Symbol? Afecteaza cu ceva in timp ?Intāmplarea face ca zilele trecute am schimbat si eu suportul pentru masina din semnatura. Cred ca l-au montat cu plasticul in jos sau in alte cuvinte l-au montat cum l-au gasit pe cel uzat. In schemele de symbol/thalia apare cu plasticul sus iar la clio 2 cu plasticul jos chiar daca la unele modele de clio 2 apare si tija aia dinspre motor.
MuBu
Am ajuns la service pentru revizie si i-am rugat pe baieti sa intoarca suportul conform schemei de montaj, adica cu plasticul in sus .
Nu as putea spune daca este o diferenta sau nu deoarece la vizita in service pe langa revizie am schimbat si restul de tampoane motor cel de la cutie sub baterie si cel de sus cu hidrolagar. Resimteam socuri/vibratii la accelerare si frana de motor.Dupa schimbare tampoane simptomele au disparut evident.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.