Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot după schimbare flanșe
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mihaipopm8
Salut.

Clio Symbol 2010
Am schimbat flanșele si rulmenții de sarcină (am pus SNR)
Am folosit o presa de arcuri...

Mașina merge bine, se simte o diferență în bine la ținuta de drum.

Singura chestie care mă supără:
Dacă mă urc pe o bordură (cu partea dreaptă) ,virez maxim stânga și cobor bordura, se aude un zgomot din partea stângă ca și cum s-ar freca metal pe metal sau ar agața ceva (de la arc sau amortizor probabil).
Deci doar când e înclinată mașina spre stânga.
Pe partea dreaptă nu face așa.

Ce ar putea fi?
Nu am fixat/poziționat bine amortizorul, arcul, flanșa?
Nu stă corect arcul in cupă?
Amortizorul din stânga părea mai uzat ca cel din dreapta...

Mersi.

18 Mar 2020, 21:15:
Cred că altul e baiu'

Când am schimbat flanșele, cu o zi in urmă, totul era perfect...
RazvanF
Montaj incorect, tija amortizor indoita, probabil bucse bara stabilizatoare.
mihaipopm8
Le-am montat corect...
Cred ca n-are legatura cu flansele, amortizoarele ci mai degraba cu bucsa de la bara stabilizatoare.
Pur si simplu s-a rupt.
RazvanF
Mai sus sunt enumerate posibile cauze.
Ruginesc suruburile si cedeaza. Eu unul cumpar kit cu tot cu surub pentru bucsile de la bara stabilizatoare.
alexgeogabriel
Da..acele bucsi, eu le aveam tasate si incepusem uneori sa le aud si sa am si o oarecare instabilitate la biteza mai mare. Recomand sa le iei pe cele originale, saca ti se par scumpe, ia-le pe cele de Logan. Am dat 60 pe ambele, Dacia original, erau 120 la reprezentanta cele de Reno.
mihaipopm8
Am rezolvat problema.
Am pus FAG (grup Schaeffler) pe ambele părți, 39 de lei bucata.
https://webcat.schaeffler.com/web/schaeffle...699706679&csc=1
alexgeogabriel
Pare ca mai trebuia stransa, ma uit la garnitura albastra ca e departata de bascula.
z_fdd bacau
ori nu a intrat suficient? blush.gif
andutu
Vezi ca nici burduful ala umed nu arata prea bine de la planetara.
pedrodiaconu
Verifică ordinea bucșelor, bara de torsiune pare prea aproape de basculă (la urcări/coborari borduri poate să atingă) cea groasă ar trebuii între piese, iar Da, șaiba de plastic albastră ori nu s-a așezat cum trebuie ori este prea mare. Lungimea șurubului strâns este cam mare, pare strâns prea mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.