Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane IV 1.2 tce
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
shagman
Vă salut,

Astăzi am descoperit bușonul de ulei plin de "margarina".
Garnitura de chiulasa ???
Mașina este din 2018 , 1.2 tce , 21000 km. Am atașat poze ...
Fan Megane
Nu are treaba garnitura, margarina e de la ulei, face condens la frig si se depune pe buson si capac, daca mergi mai mult cu ea la temperatura se dizolva. Daca oe joja e curat asta e problema.
Poty
Antigel mai ai? Cati km ai cu uleiul ala in motor?

Si eu am acelasi motor 50 mii km n am avut problema asta niciodată

Fan Megane, nu e normal, uleiul chiar daca ar condensa, ar condensa tot ulei, doar cand e contaminat cu antigel se face pasta in urma condensării
bogdi12001
Drumuri scurte si perioada de iarna.
Ar trebui sa dispara odata cu incalzirea vremii.
shagman
Ultima revizie a fost făcută la 19000 km in luna februarie , nu locuiesc în Romania, temperaturile medii pe timp de iarna sunt +-5 grade
dandobre
Totuși ceva e suspicios acolo... Mașina soției, tot benzină și turbo, a mers toată iarna 1km dus și 1km întors până la muncă și înapoi și nu a făcut niciun fel de condens...
Acum nu zic, e posibil ca arhitectura motorului sau modul în care acesta a fost conceput să funcționeze, să-l facă mai predispus la apariția acestui așa zis condens, fără ca fiabilitatea să-i fie afectată...
Răspunsul adecvat ar trebui să-l dea cei din service, având în vedere că mașina e încă în garanție....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.