Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nivel ulei ridicat motor 09 TCE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Florin_Matei
Printr-o verificare ocazionala facuta acum cateva zile, am constatat ca nivelul de ulei depaseste cota maxima destul de semnificativ-cam 1 cm, dupa aprecierea mea.
In general,in aceasta iarna am circulat predominant in regim urban, putini km, incat motorul nu prea a atins temperatura de regim.Asta ma face sa presupun ca a intrat benzina in ulei.
Daca merg in regim de autostrada 100 km, e posibil sa sa se mai evapore din benzina?
A mai avut cineva aceasta problema?
cj98czh
eu m-am trezit cu 0.5 cm in plus pe joja dupa revizia la reprezentanta ...

scoate uleiul cu o seringa si un furtunas ... si vezi daca mai creste ... la mine nu a crescut neam ... masina face doar oras aglomerat 99.99% din timp ..
ruszka
Am verificat si eu nivelul, idea ii ca nu stiu din ce cauza dar ramane ulei in tubul unde intra joja si iti da valori gresite. Incearca sa repeti masurararea de 2-3 ori. Eu am uleiul din fabrica si mie imi arata cateodata gresit, adica cu mult peste. Sterg bine joja si la urmatoarea imi arat bine.
EmanuelO
Salut!

Aveti grija la revizia de la reprezentata. Mie voiau sa imi puna in 0.9 TCe 4.5 l de ulei, dar i-am oprit si au pus doar 4.1 l si acum este la maxim.
Nu stiu la clio ce capacitate are dar la logan asa este.
Atentie si cu tipul de ulei sa aiba norma RN0710.
xmisterx
Eu am facut prima revizie anul asta la reprezentanta, uleiul a fost pus cu aprox. 2-3 mm sub limita maxima, deci e ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.